הנחיות הסיור ביריחו – גזענות?

טרם הסיור ביריחו מתבקשים המטיילים שלא ללבוש בגד עם כיתוב עברי ולא לחבוש כיפה. גזענות? או אולי זהירות לקראת טיול ללא ליווי?

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ' באלול תשע"ג

הנחיות הסיור ביריחו – גזענות?-ערוץ 7
צועדים לבית הכנסת ביריחו
יוני גורמזנו

ביום שישי הקרוב צפוי להתקיים סיור מיוחד בניצוחו של האלוף במיל עוזי דיין באזור יריחו.

מאיר יעקבי תושב גבעת שמואל שביקש להירשם ולהצטרף לטיול החליט לוותר לאחר שבטופס ההרשמה נכתב כי על המשתתפים לדאוג שלא להגיע עם כתוביות בעברית על חולצותיהם ועם כובעים במקום כיפות.

ביומן ערוץ 7 הסביר יעקבי את עמדתו. לדבריו לא יתכן שתינתן הנחייה גורפת לפיה לא ילכו המשתתפים בטיול עם כיתוב בעברית או עם כל סממן שמייצג את זהותם. "באיזו מדינה בעולם אסור ללכת עם כיפה?", הוא שואל וקובע: "זו גזענות לשמה".

"בגרמניה או בכל ארץ אחרת לא ניתן להסתובב עם כיפה?", הוא אומר ותוהה כיצד זה דווקא בתקופה בה שרת המשפטים מקדמת הליך מדיני שתכליתו שלום דווקא בעיר שתוארה כאתר המבקש להזמין אליו אורחים ישראליים, דווקא שם תיאסר הליכה עם כיפה או סממנים יהודיים.

יעקבי מזכיר בדבריו כי הוא עצמו שירת בשעתו ביריחו כחייל צה"ל ולא נתקל בכל בעיה, ואילו מאז ההסכם שבו מסרה ישראל את העיר לידי הפלשתינים על מנת להשיג שלום, התדרדרה המציאות עד כדי איסור ללכת בעיר עם כיפה.

כאמור, בעקבות האיסור החליט יעקבי שלא לצאת לסיור שאורגן על ידי בית ספר שדה כפר עציון ואף הביע תקווה שרבים יעשו כמותו.

בעקבות תלונותיו של יעקבי שוחחנו עם מנהל בית ספר שדה כפר עציון, ירון רוזנטל, המבהיר את הסיבה שמאחורי ההנחיה לה אחראי בית הספר שבניהולו. "חשוב להדגיש שהסיורים ליריחו ובית לחם יוצאים ללא ליווי וללא כלי נשק כי אסור לנו להכניס כלי נשק לשם. הסיבה לכך היא לא בית ספר שדה כפר עציון אלא בגלל שחתמו על הסכם אוסלו שהביא צבא זר ומחבלים עם רובים. אנחנו מאוד רוצים להמשיך ולטייל ביריחו שהיא אחת הערים העתיקות בעולם וגם עיר שקשורה קשר ישיר להולדתו ולתולדותיו של עם ישראל בארצנו. אין הרבה גופים שעושים זאת. אולי עוד אחד או שניים. זו אחריות כבדה מאוד. זה ביטוח מיוחד. זה מאוד מורכב מכל בחינה שהיא. אתה נכנס עם קבוצת מטיילים לעיר ערבית שבה מסתובבים הרבה ערבים עם נשק ולא ניתן לשער מתי אחד מהם יופנה אליך וכמו בטיולים שאנחנו מקיימים בירדן ומקומות אחרים בעולם אנחנו לא הולכים עם סממנים יהודיים כי אין לנו אפשרות להגן על המטייל אם מישהו מנסה לפגוע בו".

לדבריו כדי להימנע מהסיכון שמטייל יפגע אין מענה אחר אלא שהקבוצה לא תיראה כישראלית. ,זה עצוב וזה כואב. אני מזדהה עם התסכול העמוק לנוכח קריאת ההוראות, אבל ההוראות נכתבו מסיבה אחת – רצון לשמור על המטיילים. זה הדבר היחיד שעומד לנגד עינינו. זה משפיל ומעצבן אבל אין מה לעשות. חתמו על הסכם אוסלו והכניסו רובים ליריחו. צה"ל לא שם והוא לא מאבטח את הטיולים הללו. אם מישהו ימצא דרך אחרת להוציא טיולים ולדאוג למטיילים הוא מוזמן לעשות זאת, אבל אני לא מאמין שיימצא גוף כזה".

רוזנטל מציין כי הטיול מתנהל בעברית והבאים במגע עם הקבוצה מודעים לכך שחבריה הם יהודים ובכל זאת הכוונה היא למנוע ממחבל שיעמוד במרחק של כמה מאות מטרים וירצה להתנכל לקבוצה בגלל שחולצת 'גולני' תהיה בולטת בשטח. "זה עצוב וזה עצוב שבאירופה לא ניתן להסתובב עם כיפה ואם מישהו אומר שהוא לא מוכן לטייל עם הנחיות כאלה זה לגיטימי. אנחנו לעומת זאת רוצים להמשיך ולטייל ביריחו. יש לנו קשר עז ליריחו ולתל יריחו שנכבש על ידי יהושע בן נון ומשום הקשר הזה אנחנו מוכנים גם להתכופף בתחום הזה ולוותר".

לדבריו המאמץ מרוכז בניסיון לשמור על חיי המטיילים ועם זאת "ללכת עד הקצה" ברמת המוכנות להתגמש.

"פיגוע ולו הקטן ביותר בטיולים הללו מסכן הרבה מהפעילויות שאנחנו עושים ויגדע את המפעל הזה. אני יודע שקשה לאנשים לפעמים אבל לפעמים כדאי להיות חכם ולא צודק. זה ערש האומה שלנו וצריך לדעת להתכופף לפעמים".

בהמשך הדברים מבהיר רוזנטל כי הטיולים אמנם אינם מלווים גם לא על ידי השוטרים הפלשתינאים אך בתיאום ואישור של צה"ל המבקש לחתום על מסמך בו המשתתפים בסיור מוותרים על אחריותו של הצבא. זאת במסגרת הדמוקרטיה המעניקה לכל אזרח יכולת לקחת אחריות על חייו.

ואם שאלתם, הרישום לטיול הקרוב הסתיים כאשר כמאתיים נרשמים הבטיחו את מקומם בארבעה אוטובוסים שיצאו אליו.