150 מתפללים על ציונו של רבי יהונתן אייבשיץ

המוני יהודים מכל רחבי העולם ציינו היום (ג') את יום הסתלקותו של רבי יהונתן אייבשיץ זצ"ל, היום לפני 249 שנה.

חיים לב - ערוץ 7 , כ"א באלול תשע"ג

150 מתפללים על ציונו של רבי יהונתן אייבשיץ-ערוץ 7
בשנה החולפת נוספו 183 חללים
פלאש 90

המוני יהודים בכל רחבי העולם ציינו היום (ג') את יום הסתלקותו של רבי יהונתן אייבשיץ זצ"ל.

רבי יהונתן, שנסתלק ביום כ"א באלול תקכ"ד, הוכר כבר בבחרותו כעילוי ותלמיד חכם מופלג, ונמנה על גדולי גאוני דורו. הוא כיהן כרב בשלוש קהילות אה"ו (אלטונה, המבורג וואנדסבק). סיפורים על חריפותו הרבה, עמה ניצח פולמוסים וויכוחים שהיו לו עם אנשי הכמורה הנוצרית נשתמרו מדור לדור. תורתו וחכמתו הרבה כונסו בקרוב ל־ 100 ספרים, אשר חלקם נמצאים עדיין בכתב יד.

ספריו הנודעים, שהודפסו במשך הדורות, ונלמדים עד גם היום בהיכלי התורה, הם: 'כרתי ופלתי' על שו"ע יורה דעה, 'אורים ותומים' על שו"ע חושן משפט, וכן ספרי הדרוש: 'יערות דבש', 'תפארת יהונתן', 'אהבת יהונתן' ו'קשת יהונתן' ועוד.

יש לציין, כי בעיר המבורג של ימינו, החלו לפכות מחדש חיים יהודיים, הודות לפועלו של שליח חב"ד המקומי, הרב ביסטריצקי, אשר במרצו הרב, חידש את הקמת הת"ת, באותו בית בו שכן הת"ת של המבורג עד חורבנה של יהדות אירופה. בת"ת לומדים כיום כ־ 80 תלמידים.

לפני מספר שנים התחדשה וגברה הנהירה לציון קברו של רבי יונתן אייבשיץ, בבית הקברות הישן בהמבורג שבגרמניה, בעיקר על ידי יוצאי חלציו.

במהלך היממה האחרונה פקדו את ציונו של רבי יהונתן אייבשיץ קרוב למאה וחמישים איש, שהגיעו בטיסות ישירות מ־ 5 מדינות באירופה, מארה"ב ומישראל.