פרס: אוסלו - החלטה נכונה

נשיא המדינה שמעון פרס מתעלם ממאות ההרוגים שהביא עימו הסכם אוסלו עליו חתם לפני 20 שנה. "מהפכה גדולה".

עוזי ברוך - ערוץ 7 , כ"ז באלול תשע"ג

פרס: אוסלו - החלטה נכונה-ערוץ 7
הסכמי אוסלו
פלאש 90

נשיא המדינה, שמעון פרס, משבח את הסכם אוסלו עליו חתם לפני 20 שנה עם יאסר ערפאת יחד עם יצחק רבין וביל קלינטון.

פרס טען בראיון לגלי צה"ל כי ההסכם מבחינתו הוא "החלטה נכונה" שהביאה למהפכה גדולה. לדבריו, בזכות ההסכם אין לישראל מחנה שלם ערבי שלילי ויש מי שיושב למשא ומתן.

פרס לא חושש מנסיגות נוספות לאחר המראות בגוש קטיף, "יהיו יהודים שירצו לחיות תחת שלטון פלסטיני או תחת שלושה גושים יהודים עליהם יש הסכמה גם מצד הרשות הפלסטינית", מצהיר פרס, "כמו שמותר ליהודים לחיות בארגנטינה כך יהודים יוכלו לחיות בכל מקום".

פרס טוען כי עקירת גוש קטיף לא הגבירה את הטרור, "היו טילים לפני שיצאנו", אמר פרס. הוא שיבח את אבו מאזן שלדבריו מסכים להיותה של ישראל מדינה יהודית, "אבו מאזן מצהיר כי אין ברצונו לחזור לעכו וליפו".

בנוגע לנושא הסורי אמר פרס, כי "ההחלטה עדיין לא התקבלה במלואה. המצב לא יישאר כפי שהיה, אבל גם למלחמה יש בעיה גדולה מאוד. אני מציע להצטייד בסבלנות עוד שבוע. אני בטוח שארצות הברית תפעל בסוריה. יש אנשים שנהרגים בעולם, אבל מתקפה כזו עוד לא הייתה. העולם לא רוצה שישתמשו בנשק להשמדה המונית".

הנשיא מתח ביקורת על הדרך שבה סוקרה פרשת הרפז, וטען כי לא חייבים לתת פומבי לבעיות בתחומי הביטחון, "אנחנו מעוניינים לקיים הרתעה ולא היינו רוצים שיתקבל הרושם שלחיילי צה"ל אין אוכל וכל ראשי צה"ל מסוכסכים זה עם זה".

הנשיא פרס אמר כי אינו רואה את התעכבות ההכרזה על תקיפה אמריקנית בסוריה כגמגום. "אני לא חושב ששיקול דעת זה גמגום. מותר לשקול, ומוטב לשקול לפני ולא אחרי. יש לנשיא אובמה הישגים מרשימים, ואני לא מתרשם שהוא מגמגם - הוא בכל זאת הציל את הכלכלה האמריקנית", אמר פרס.

"אני סומך עליו בכל הנוגע לישראל. אין לי עיניים גלובליות כמו שלו. העולם לא מגמגם, הוא משתנה. יש בעיות ענקיות והוא מוכרח לשקול אותן". הנשיא הוסיף כי "מוטב לו לצאת למלחמה עם תמיכת הקונגרס מאשר בלעדיה. אני מניח שיש לו יסוד לחשוב שהוא יקבל תמיכה. הוא אדם מאופק ושקול והוא עושה את החשבון".

לדבריו, ההשתהות בקבלת ההחלטה לא תסיר את אמינותו של אובמה, גם לא על קביעתו שלאיראן לא יהי נשק גרעיני וכי האופציה הצבאית נותרת על השולחן בנושא. "הטיפול באיראן הוא אינטרס עולמי. אובמה לא ירשה שיהיה נשק גרעיני באיראן, ואני חושב שגם הרוסים לא רוצים בכך", נימק פרס.