דניאלה מלאך
דניאלה מלאךיצחק נתן

הנשימה - מקור חיינו, נושא עתיר בדיונים ובמחקרים המנסים להציג את חשיבותה ותרומתה לתיפקוד הולם, יעיל ובריא של מערכות הגוף.

דפוסי נשימה לקויים יכולים להשפיע גם על חסימת עורקים ובעיות לב. העובדה שאנו נושמים בממוצע 20,000 נשימות ביממה, מביאה לחישוב המצביע על כך, שכל בעיה גופנית הנוצרת מדפוס נשימתי לקוי, תוכפל ב-20,000 פעמים בכל 24 שעות.

בדפוס נשימה נכון, "הקיבולת החיונית" Vital capacity- שהיא מקסימום האוויר שניתן להכניס לריאות בשאיפה אחת, אמורה להגדיל את היקף כלוב הצלעות במינימום של 15% אחוז מההיקף בזמן מנוחה. היקף של 100 ס"מ אמור להתרחב בכ-15 ס"מ מכל הכיוונים. 

אצל ספורטאים נמדדו ערכים של 22.5 ס"מ לעומת מדידות שהראו התרחבות של 0.6 ס"מ. תנאי חשוב להתרחבות כלוב הצלעות הינו גמישות הרקמות באותו איזור. באימוני פילאטיס משתמשים בטכניקות להגמשת הרקמות באמצעות אביזרים ומכשירים הממחישים ביתר קלות את אופן הנשימה המלאה.

בתהליך נשימה שטחית ולא מלאה, מצטברת כמות של דו תחמוצת הפחמן, CO2 בריאות. כמות זו של דו תחמוצת הפחמן, נקלטת וזורמת אל כלי הדם במקום חמצן, והדם הופך לחומצי יותר. המוח חייב לעבד את הנתון הכימי החדש שנוצר בדם, ושולח "הוראה" לגוף לקלוט יותר סידן מהשרירים והעצמות על מנת לפצות על חוסר הכיול הכימי והזיכרון התאי במנגנון זרם הדם. כמויות הסידן בשרירים ובעצמות מתחילות להתכלות. 

השרירים מפתחים נטייה לעוויתות ולמתח, והעצמות מאבדות את המסה והדחיסות שלהן במשך הזמן. הסידן מתחיל לשקוע על כולסטרול בעורקים הכליליים, וגורם לרבדים ומשקעים היכולים לחסום אותם ולגרום להתקפי לב.

אימוני פילאטיס המתבססים על עקרון הנשימה, יכולים למנוע חסימות עורקים והתקפי לב. אחת הסיבות למתח שיגביל גמישות בכלוב הצלעות, היא הדרך בה הגוף מתמודד במשך היום מול כוחות הכבידה, אצל כל אחד על פי נתוני יציבתו ועיסוקו. בטכניקות פילאטיס מתקדמות,  משתמשים במכשירי פילאטיס ובאביזרי פילאטיס לבטל את ההתמודדות עם כוחות הכבידה, בהתאם לנתונים השונים של כל מתאמן. ללא המתח ההתחלתי, מתאפשרת התחלה של שינוי עם תוצאות מיידיות.

אופי ההנחיה הייחודית שלומדים מדריכי פילאטיס מקצועיים מתבסס על העיקרון הידוע, שהצלחה ברגע נתון, יוצרת מומנטום של הצלחה, וכישלון או תסכול מתרגול, יוצרים מומנטום של כשלון. ההנחיה הממוקדת, מובילה לבניית הרגלים חדשים המתבססים על עקרון ההקשבה ומאפשרת למערכת הנשימה לפעול כמיטב יכולתה ולייצר מומנטום של התפתחות. 

דוגמא להנחיה: "בואו נתבונן אל הנשימה ונרגיש כיצד הריאות  מתרחבות בעצמן. נניח להן "להראות" לנו בכל פעם מחדש את יכולתן. נרגיש את השיפור הטבעי הנוצר כתוצאה מההתבוננות וההתמקדות". ה "למידה המוטורית" Motor learning, מאפשרת המשך נשימה יעילה גם ללא חשיבה.

לצפייה לנשים בלבד: וידאו של דניאלה מלאך מדגימה דרכים לאימון נשימה מלאה

למענה על שאלות בנושא הכתבה ובכלל אפשר לפנות במייל: [email protected]

לשיעור פילאטיס מכשירים התנסות חינם (תל אביב, נאות אפקה א') נא להתקשר לתאם: 03-6483521 

אתר הבית של דניאלה מלאך פילאטיס ושיקום (לנשים בלבד):  http://www.daniellamallach.com/

דניאלה מלאך בגוגל +

סטודיו לפילאטיס דניאלה מלאך
סטודיו לפילאטיס דניאלה מלאךיח"צ