צה"ל סמארטפון אייפון חיילים
צה"ל סמארטפון אייפון חייליםדובר צה"ל

צה"ל השיק אפליקציה (יישום) רשמית עבור מכשירי טלפון מתקדמים, על סוגיהם.

האפליקציה, שזכתה לשם "פק"ל", כוללת מגוון שירותים ומידע עבור המשרתים בסדיר, בקבע ובמילואים ועבור העתידים להתגייס לצה"ל. מדובר בפרויקט צה"לי בהובלת אגף התקשוב וחטיבת דובר צה"ל.

האפליקציה הצה"לית הרשמית נועדה למעשה להנגיש שירותים מגוונים לחיילים והקצינים המשרתים בשטח, בסביבה שאינה מאוד נגישה למחשבים, הישר למכשירים הניידים שבידיהם. מהפכת הטלפונים המתקדמים, שנכנסה אף רשמית לצה"ל, במסגרת המעבר בין ספקי הסלולר, היא עובדה קיימת ומומחים מעריכים שבשנים הקרובות אחוז המשתמשים ברשת באמצעות מכשירים אלו יעבור לראשונה את שיעור הגולשים במחשבים אישיים על סוגיהם.

"פק"ל" תוכנן כאפליקציית-גג לשורה של יישומים חדשים ואתרים מותאמי מובייל והיא, כאמור, יריית הפתיחה הרשמית בתחום זה, עבור צה"ל. על פי תוכנית הפרויקט, תת גג זה יפותחו ויצורפו שירותים נוספים ומגוונים, כל זה כמובן תחת מגבלות ברורות של ביטחון מידע.

עבור קהל המתגייסים בוצעה התאמה לעולם המובייל של אתר "עולים על מדים", כך שכל מלש"ב יוכל להתחבר, באמצעות שם משתמש וסיסמא, לעמוד המידע האישי שלו ולקבל עדכונים שונים ומידע לגבי גיוסו הצפוי. המשרתים בסדיר ובקבע יוכלו לקבל מידע לגבי משכורתיהם, נקודות קבע, שירותי רפואה ועוד. המשרתים במילואים יוכלו בשלב ראשון לחשב את התגמולים המגיעים להם עבור שירות מילואים פעיל ומידע נוסף. בהמשך יורחב משמעותית סל השירותים המקוונים שיונגש עבורם.

המשרתים בסדיר, בקבע ובמילואים יוכלו גם לקבל לראשונה נגישות לחומר הדרכה, שאינו מסווג, מבסיסי הדרכה שונים – בשלב הראשון מעולמות הקשר, הרפואה והבטיחות. ההנגשה נועדה להקל על המשתתפים בקורסים שונים או המתעדים להשתתף בהם, כולל אנשי מילואים, על ידי מתן יכולת ללמידה עצמית של חלק מחומרי ההדרכה, כולל צפייה בסרטונים.

המשתמשים יוכלו לקבל לכף ידם את תכני הרבנות הצבאית וכן דברי תורה על בסיס שבועי מאת הרב הראשי לצה"ל תא"ל הרב רפי פרץ.

האפליקציה כוללת גם חדשות מהאתר הרשמי של צה"ל והודעות דובר צה"ל. כמו כן קיים מידע על האגפים, הפיקודים והזרועות בצה"ל. בברכה מאת ראש אגף התקשוב, אלוף עוזי מוסקוביץ', ודובר צה"ל, תא"ל יואב פולי מרדכי, נכתב כי "אנו רואים בכך דרך נוספת לשמור עמכם על קשר ולשתף אתכם בחידושים ובחדשות האחרונים מצה"ל".

מובילי הפרויקט סיפרו לאתר צה"ל כי בחודשים הקרובים יושקו שירותים נוספים כמו אפליקציית מורשת בחסות חיל החינוך, אפליקציית כושר גופני ועוד. את האפליקציה ניתן להוריד ללא תשלום בחנויות האפליקציות של אפל וגוגל, והיא תואמת למכשירי אפל, סמסונג ומכשירים נוספים.