קרן קיימת לישראל קק"ל
קרן קיימת לישראל קק"ל צילום: פלאש 90

משרד המשפטים הפיץ היום (ראשון) תזכיר חוק שמטרתו להחיל את ביקורת מבקר המדינה על הקרן הקיימת לישראל.

במשרד הסבירו כי ביסוד יעדיה ותפקידיה של קק"ל מאז כינונה מצויות משימות לאומיות כלליות, היא מנהלת את הקרקעות שבבעלותה בידי רשות מקרקעי ישראל, היא ממלאת תפקידים ציבוריים בעלי חשיבות ומפעילה סמכויות שבמהותן הן סמכויות שלטוניות מובהקות שאלמלא היו מבוצעות בידי הקרן הקיימת לישראל, הן היו מבוצעות בידי מוסד ממוסדות המדינה.

הקרן הקיימת בישראל ממלאת תפקיד ציבורי מובהק גם בכל הנוגע לתחום פיתוח המרחב החקלאי בפריפריה, ומעורבת בפיתוח והקמת ישובים ותשתיות. לפיכך, יש הצדקה בהכפפתה לביקורת המדינה.

שרת המשפטים, ציפי לבני, אמרה כי "אחת הערובות לקיומו של משטר דמוקרטי תקין מצויה, בין היתר, בחשיפת מוסדות המבצעים תפקידים שלטוניים לביקורת. מכלול מאפייניה של הקרן הקיימת לישראל, יעדיה, התפקידים הציבוריים אותם היא ממלאת והזיקה בינה ובין המדינה ורשויותיה מצדיקים הכפפתה לביקורת מבקר המדינה".

לבני הוסיפה כי "ביקורת שכזו תבטיח שכוחה של הקרן יופעל למטרות ראויות, בהגינות ותוך שמירה על טוהר המידות. לפיכך, ובכך אני מאמינה, ביקורת על קק״ל היא חיונית ותוביל להגברת אמון הציבור במוסד מחד, ולחידוד ההתנהגות האחראית והשקופה מאידך".