סוריה
סוריהרויטרס

בראיון ליומן ערוץ 7 מנתח ד"ר דוד פרידמן, מומחה לנשק כימי, את התמונות הקשות שמציג מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי, לאנשי הקונגרס ולנציגי מדינות במערב על מנת לשכנעם לתמוך בתקיפה בסוריה.

ד"ר פרידמן, איש המכון למחקרי ביטחון לאומי, מדגיש בפתח דבריו כי ניתן לקבוע כעת אך ורק אם מדובר בנשק כימי או לא אך לא לקבוע מי עשה בו שימוש, שהרי לצד ההאשמות המוטחות באסד טוענים אנשיו כי המורדים עצמם הם העושים שימוש בנשק הכימי. פרידמן מזכיר כי למעט קטעי משפטים הנשמעים בצילומים ובהם מואשם אסד בשימוש בנשק הכימי לא ניתן לקבוע את הדברים באופן נחרץ שכן לא ניתן לשלול אפשרות שהטקסט נאמר במכוון על מנת להאשים את אסד בעוד מדובר למעשה בפרובוקציה של מתנגדיו.

עם זאת מוסיף ד"ר פרידמן ומציין כי העדויות אותן מציג קרי אינן מתבססות אך ורק על התמונות אלא גם על מידע מודיעיני המלמד על תנועות הצבא הסורי, על תשדורות שונות, על פעילות לפתיחת והעברת חומרים כימיים שכאלה ועוד. כל אלה מתחברים לפסיפס המחזק את התחושה שאכן אסד הוא העומד מאחורי הירי.

באשר לעצם התמונות סבור פרידמן כי ניתן לקבוע בביטחון רב שאכן נעשה שימוש בנשק כימי ואף לקבוע כי מדובר בנשק כימי הפוגע בעצבים, קרי גז עצבים. אחד החומרים המדוברים הוא הסארין הפוגע במערכת העצבים. לדבריו התופעות הנראות בסרטונים דומות לאלו שנראו כבר לפני שנה, אלא שהפעם מדובר בקנה מידה רחב בהרבה ובמספר רב בהרבה של נפגעים.

התסמינים אותם מציין ד"ר פרידמן הם ריור רב, חוסר יכולת לנשום, רעידות בכל הגוף, הצרת אישונים ועוד, תסמינים שנראים הפעם בכמות רבה בהרבה מבעבר.

עוד הוא מציין בדבריו כי הסרטונים אינם מעידים על פגיעה חיצונית כלשהי, עבודה המחזקת את ההערכה לפיה אכן מדובר בשימוש בנשק כימי.

פרידמן מוסיף ומציין כי לבשאר אסד יש גם חל"כ עצבים רעיל ומסוכן יותר וזהו ה-VX הפוגע באופן דומה אך בכמויות מעטות הרבה יותר, אינו מתנדף באוויר ופוגע גם דרך העור ולא רק דרך קני הנשימה או פצעים כפי שהסארין.

עוד אומר פרידמן כי העובדה שהמטפלים בנפגעים אינם חבושים באמצעי הגנה עוררה בו תהייה, אך להערכתו מדובר בהוכחה נוספת שנעשה שימשו בסארין שככל הנראה התנדף וכך ניתן לגשת אל הנפגעים ולטפל בהם ללא סכנה. להערכתו ההתנדפות המהירה של החומר היא שהובילה את בשאר לעשות שימוש דווקא בחומר זה, ובכך למנוע ראיות מפלילות נגדו.

ד"ר פרידמן מזכיר בדבריו כי על פי דיווחי תקשורת שונים דגימות מהנפגעים הגיעו לבחינה במערב, ובחינה שכזו תאשש במהירות את ההערכות ותקבע אם אכן נעשה שימוש בחומרים המדוברים.

באשר אלינו ולסיכוי שייעשה נגדינו שימוש בחומרים שכאלה, אומר פרידמן כי החומרים המאיימים על ישראל הם אותם חומרים בהם עושה אסד שימוש כעת, אם כי אמצעי השיגור שלהם יכולים להיות שונים, וחלקם אף בלתי קונבנציונאליים.