עוזי ארד: לקראת משבר בינלאומי

פרופ' עוזי ארד, מהמרכז הבינתחומי הרצליה, לשעבר ראש המטה לביטחון לאומי ויועץ ראש הממשלה לביטחון לאומי, התייחס היום לאפשרות כי ארה"ב תתקוף בסוריה.

בתחילת דבריו התייחס ארד למשבר הנוכחי בסוריה ועל הקשר לאיום האיראני, "סוריה לא חתומה על האמנה להגבלת נשק כימי, ולכן אי אפשר לטעון שהיא הפרה אמנות שהיא חתמה עליהן. זה לא המקרה כאן, ולא זו הסיבה שבגינה יש לפעול כנגד אסד. צריך לפעול נגד אסד, אך מסיבות אחרות. איראן לעומת זאת, חתומה על האמנה להגבלת ההפצה של נשק גרעיני, והיא הפרה אותה בצורה בוטה. במבט אסטרטגי כולל, אין צל של ספק שההצטיידות של איראן בגרעין מהווה איום גדול בהרבה על ישראל מאשר השימוש הסורי בנשק כימי בהקשר הנוכחי. לכן מכל בחינה שהיא, המאמץ העיקרי צריך להתנהל כשהמבט ממוקד בגיזרה האיראנית".

בסוף דבריו, התייחס שוב למשבר הנוכחי בסוריה, ואמר כי "המחשבה המרכזית שצריכה להוביל את הנשיא אובמה היום היא איך ניתן להיחלץ מהנתיב הנוכחי בסוריה מבלי לגרום ליותר נזק לארה"ב ולמזרח התיכון. כעת ישנו פוטנציאל להסתבכות, וקשה לי להאמין שיכולה להגיח מכאן תוצאה טובה באופן משמעותי. האפשרות הטובה ביותר כרגע היא שאובמה יצליח לצאת מהמשבר באופן זהיר, ומבלי ליצור השלכות שליליות לאזור ולעולם, בין אם לפני או אחרי תקיפה".

ארד דיבר בכנס הבינלאומי ה-13 של המכון למדיניות נגד טרור (ICT) במרכז הבינתחומי הרצליה.