אריה גולן: מחסלים את השידור הציבורי

העיתונאי אריה גולן, המגיש הוותיק של יומן הבוקר ברשת ב', זועם על ניסיונות הממשלה לסגור את השידור הציבורי.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , ד' בתשרי תשע"ד

בטור ששידר בערב ראש השנה תקף המגיש הוותיק אריה גולן את כוונותיה של הממשלה לסגור את רשות השידור.

"הדברים האלה עלולים להיות דברי פרידה, כאן מדובר במותה היזום המתוכנן, יש שיטענו המוצדק והרצוי של רשות השידור. זו תהיה המתה בלי חסד של השידור הציבורי", אמר גולן שעובד כבר 45 שנה ברשות השידור.

גולן אמר אם הרשות תיסגר, "זירת התקשורת האלקטרונית תהיה נתונה מעתה באופן בלעדי בידי ערוצים שתפקידם אחד - לעשות הרבה כסף, כמה שיותר כסף עבור הבעלים, הזכיינים. תנו לנו את ארז טל וצביקה הדר, רוצים לראות רק כוכבים שנולדים לרקוד עם כוכבים ולשיר עם ילדים. השעשועים הם עליכם, המציאות היא ריאליטי".

"אנשים לא רוצים לשלם אגרה. רוצים רדיו בחינם, ובטלוויזיה בחינם, ועיתון בחינם - זוהי ישראל היום. אנשים אחרים רוצים שאנשים אחרים יעבדו בשבילם בחינם, למה מה קרה?... יש פוליטיקאים שרוצים להיכנס להיסטוריה כעוקרי הרים, כמי שיודעים להעביד ולהרוס ואולי אחר כך גם לבנות ולנטוע... גם ההסתדרות נאלמה דום, מה אכפת לה מ-2,000 עובדים שייזרקו לרחוב?".

לפחות, אומר גולן, סגירת הרשות ופיטורי העובדים תצביע על כך שרשות השידור אינה שליחת שלטון, כי "אם זה היה נכון, השלטון לא היה שוקל לסתום את הפה המשבח, לא היה חושב לרגע לכרות את הלשון המלקקת. אבל אם הוא כן יעשה את זה בסופו של דבר, זקופים, גאים ומודאגים מאד, ולא לפני שנודה לקולגות העיתונאיים מכלי התקשורת האחרים על עמידתם מנגד שותקים. באמת, לא אכזבתם חברים, לא ציפינו ליותר, ידענו שחלק אפילו יתמכו בחיסול, זו זכותם. ככה זה, הסולידריות לא גרה כאן יותר. אז להתראות ותודה על הדגים, לא כולם היו מסריחים מהראש. שנה טובה".

דבריו של גולן באו ככל הנראה בעקבות דבריו של שר התקשורת גלעד ארדן בשבוע שעבר בתל-אביב אז הציג את הוועדה שאמורה להמליץ על מתווה עתידי לרשות השידור. על-פי הערכות, המתווה המסתמן כיום הוא סגירת רשות השידור ופתיחתה מחדש במבנה אחר.

השר ארדן, הממונה על ביצוע חוק רשות השידור, אמר במסיבת העיתונאים שכינס כי "כל האופציות פתוחות ונמצאות על השולחן. לפעמים לפוליטיקאים נוח שיש כלי שידור בהשפעתם, ואנחנו צריכים שידור עצמאי מנותק מהשפעה פוליטית. אם הוועדה לא חושבת שמתוך הגוף הקיים אפשר להגיע לפתרון, גם האופציה של סגירה ופתיחה מחדש עומדת על הפרק".