הקונגרס האמריקני
הקונגרס האמריקניפלאש 90

הקונגרס האמריקני ישוב היום (שני) מפגרת הקיץ לעבודה סדירה, אולם רבים מחברי הקונגרס כבר מעכונסים בוושינגטון כבר מהשבוע שעבר, לדיונים מקדימים לקראת ההצבעות המתוכננות בנושא התקיפה בסוריה.

על פי ההערכות יקיים השנאט האמריקני כבר בתחילת השבוע הצבעה ראשונה בנושא, אולם ההצבעה הסופית והמכריעה תתקיים בסוף השבוע.

הנשיא רחוק מהשגת הרוב הדרוש בסנאט, זאת מאחר שנכון לרגע זה רק כרבע מחברי הסנאט הצהירו כי הם תומכים במתקפה, אולם לאובמה דרוש רוב של למעלה ממחצית החברים.

בבית הנבחרים, שם תתקיימנה ההצבעות רק בשבוע הבא, מצבו של אובמה גרוע אף יותר. מספר חברי בית הנבחרים שכבר הצהירו כי יתנגדו למתקפה עולה בהרבה על מספר החברים שהצהירו כי הם תומכים בה.

שורה של ארגונים יהודיים ובראשם השדולה הפרו-ישראלית אייפא"ק, ועידת הנשיאים וארגונים נוספים התגייסו בימים האחרונים לסייע לנשיא. מאות פעילי הארגונים יפגשו בימים הקרובים עם חברי קונגרס משתי המפלגות במטרה לשכנע אותם לתמוך במתקפה אמריקנית מוגבלת על סוריה.

בנוסף, כחלק מהמאמצים להשפיע על דעת הקהל ודרכה על הקונגרס חשפה במוצאי שבת רשת CNN האמריקנית את הסרטונים המוכיחים לכאורה כי משטר אסד עשה שימוש בנשק כימי. סרטונים אלה הוצגו לסנאטורים בדיון מסווג של ועדת המודיעין של הסנאט לקראת ההצבעה על אישור התקיפה בסוריה.

מדובר ב-13 סרטונים קצרים המראים תמונות קשות לצפייה של אזרחים סורים שנפגעו במתקפה הכימית בפאתי דמשק לפני כשלושה שבועות. בסרטונים נראים אזרחים סורים השרועים על הרצפה כשהם מפרכסים, סובלים מעוויתות, עם קצף נוזל מפיהם ואישוניהם מורחבים.