הרב דב ליאור
הרב דב ליאור הלל מאיר

רבה של קריית ארבע חברון, הרב דב ליאור, קורא לקיים חזרה בתשובה לאומית לצד החזרה בתשובה הפרטית אישית.

את הדברים אמר הרב ליאור במהלך כנס 'שערי תשובה' שהתקיים אתמול (שלישי) בקרית ארבע חברון על ידי תכנית ההוראה שעל יד מכללת אפרתה בניהולה של יהודית קצובר. באירוע השתתפו מאות תלמידות התכנית, ועימן נשים מיישובי הסביבה. עבור התלמידות היה זה יומה הראשון של שנת הלימודים תשע"ד.

בנאומו התייחס הרב ליאור לחזרה בתשובה הלאומית הנצרכת במקביל ויחד עם התשובה האישית. הרב קבע כי עד כה עדיין לא חזר עם ישראל בתשובה מחטא המרגלים וחזרה בתשובה לאומית זו מתבצעת הן בכיבושה של ארץ ישראל, בהתיישבות בה ובהחלת הריבונות בה ואף בדאגה ליופייה על ידי נטיעת גנים ושמירה על איכות הסביבה כפי שהקפידו חז"ל ללמד.

לדברי הרב ליאור עצם העובדה שמנהיגיו של עם ישראל "מתחננים לרשעים הללו כדי שישבו איתם למו"מ זה ביזיון". זאת לבד מעצם קיומו של דיון על חלוקת הארץ.  "עלינו לעמוד בכל תוקף ולא להסגיר שום חלק מארץ ישראל", אמר הרב והוסיף כי להערכתו אחת הסיבות לכך שעם ישראל סובל מטרור ומהאיום הקיומי מכיוונה של איראן היא אותה רדיפה למו"מ על חלוקת הארץ. "אין לי ספק שהסיבה לכך שאין לנו שלום היא שתכף לאחר המלחמה דיברו על מסירת שטחים תמורת שלום. בתקופת הנביאים דיברו על ארבעים שנות שקט והיום אנחנו רחוקים גם מהרבה פחות מכך. היינו צריכים להחיל ריבונות על כל חלקי ארצנו. ואם האומות יצעקו, שיצעקו. הם הרי תמיד יצעקו. צריך להחיל התיישבות מאסיבית על כל חלקי ארצנו. מה יש לגור בקוביות הבטון של תל אביב?", תהה הרב ליאור.

"חלק מעמנו, ולא משנה אם שומרי שבת או לא, מבטאי חולשה בעניין ארץ ישראל. מרגישים שהסעות לתלמודי תורה הם נושא חשוב יותר מארץ ישראל. אנחנו צריכים להפיץ את היסוד הזה שאסור לדבר על חלוקת הארץ".

בדברי הפתיחה לכנס כולו ציינה יהודית קצובר, מנהלת תכנית ההוראה ומארגנת הכנס את קוויה העקרוניים של התכנית המבקשת "לשים דגש על בניין אמונה, על מרכזיותה של המשפחה, על חינוך ילדים ועל ההיסטוריה במבט אמוני". עוד הדגישה קצובר כי בתכנית ההוראה "אנו משתדלים לא לאפשר לרוחות המרופפות את המשפחה, כמו שוויון מגדר, להיכנס לבין כתלינו".

קצובר מודעת היטב לכך שהתפיסה אותה היא מייצגת "אינה אופנתית", כלשונה, אך לדבריה לימודים ברוח זו, ברוח של 'תנ"ך בגובה שמיים ולא בגובה עיניים', הם ש"מכינים אותנו לחיים האמיתיים והבריאים הרבה יותר ללא סיבוכים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו