טקס סיום מרגש: קורס חובלים 127
טקס סיום מרגש: קורס חובלים 127 דובר צה"ל

אלוף משנה במיל' דרור אלוני, ראש המועצה המקומית כפר שמריהו ואיש חיל הים בעברו, מספר לערוץ 7 על תחושותיו 40 שנה אחרי מלחמת יום הכיפורים שנצרבה היטב בלבו, לטוב ולרע.

הראיון עם אלוני מתקיים על רקע טקס סיום קורס החובלים אמש (רביעי) בבסיס חיל הים בחיפה. 

"כשסיימתי קורס חובלים בחודש יוני 1973, עוד לא ידענו שהמלחמה תתרחש חודשים מעטים לאחר מכן", אומר אלוני, שסיים את הקורס המפרך כחניך מצטיין. "אז ההכשרה היתה שונה, יותר מבצעית ופחות טכנולוגית כמו היום". הוא מסביר כי בעבר היה ניתן דגש על אימוני חי"ר שכיום, עם התפתחות הטכנולוגיה מעדיפים למעט בהם באופן יחסי.

קורס חובלים הוא אחד הקורסים המאתגרים והיוקרתיים בצה"ל, לצד קורס טיס של חיל האוויר. רק 30% מהחיילים שמתחילים את המסלול זוכים לסיים אותו כעבור שנתיים ולענוד את סיכת החובל הנחשקת.

"התקופה שלי היתה התפר במעבר מהימאות המקצועית המסורתית להטמעת הלוחמה המתקדמת. עסקנו המון בשינון ובלמידה בעל-פה כפי שמלמדים לפרק ולהרכיב נשק בעיניים עצומות. יצאנו נשכרים כי רכשנו ידע נרחב אבל שנים לאחר מכן לא היתה ברירה אלא למיין את התכנים ולקבוע סדרי עדיפויות שונים וכך התגברה הטכנולוגיה על הנושאים המסורתיים".

אל"מ במיל' אלוני מספר על ניסיון מבצעי לא מבוטל שנצבר במהלך הקורס. "בשלב מסוים נדרשנו לשמש כמובילי כוחות למבצעים של סיירת מטכ"ל והקומנדו הימי בלבנון", הוא מגלה. 

ארבעה חודשים לאחר סיום הקורס של אלוני, פרצה מלחמת יום הכיפורים. "השימוש במונח 'פרצה' הוא לא מדויק", טוען אלוני ומציין כי חיל הים לא הופתע מהמלחמה. "ערב יום הכיפורים סיימנו תרגיל ימי גדול מאוד שהשתתפו בו כל ספינות צה"ל". כבר ביום הראשון של המלחמה התייצב הכח הימי מצפון למצרים. ובתום שלושת הימים הראשונים הם הכריעו את חיל הים המצרי והסורי. "אחרי המלחמה הקפנו את אפריקה והפכנו לאדוני הים האדום", הוא מתאר בגאווה.

"התחושה קשה", נזכר אל"מ אלוני בכאב, "נכשלנו במלחמה ההיא גם כצבא וגם כמדינה. זה נכון שמבחינה צבאית גברנו על האויב אבל המחיר של מדינת ישראל היה מחיר כבד מאוד. הרווח של השלום הוא רווח ענק שאני לא מערער עליו אבל ניתן היה להגיע אליו אם המנהיגות המדינית היתה פחות יהירה".

אלוני טוען כי ראשי הדרג המדיני של אז, ראש הממשלה גולדה מאיר ושר הביטחון משה דיין, התנהלו באופן לא אחראי וספגו מכה קשה. התחושות מ-1973 חזרו לאלוני בשנת 2006, בימי מלחמת לבנון השניה, אז כבר שימש כראש המועצה המקומית כפר שמריהו. "נחשפתי למוכנות המוגבלת של פיקוד הצפון מהצד השני של הגדר וזה הזכיר לי - לא באותן עוצמות - את הלקחים שהפקנו ממלחמת יום כיפור".

את יום הכיפורים של שנת 1973 מסכם אלוני בהפסד צורם. מצד אחד של ספינת הקרב הוא הקשיב ללוחמים שהתחננו לחילוץ ולעזרה, ובצד אחר של הספינה תהה מדוע דובר צה"ל מודיע בראש חוצות על "צה"ל הגיבור והחזק". הוא נזכר כי ביום הרביעי למלחמה הגיע לנמל אשדוד וגילה בשורה מרה: יותר מדי "חברים לנשק" מצאו את מותם.

"הכאב היה גדול למרות שהכרענו את האויבים. לצד ההצלחה הצבאית וכבן למדינת ישראל, היתה לי תחושת החמצה גדולה - מעבר לשכול - על מדינה שלא יודעת לכוון את עצמה", מסכם אל"מ במיל' אלוני ומדגיש כי "השיעור הכי גדול שלמדתי מהמלחמה זה להצניע לכת, לדבר פחות ולעשות יותר".

צילום: דובר צה
צילום: דובר צה
צילום: דובר צה
צילום: דובר צה


הראיון מתקיים כאמור על רקע טקס סיום קורס חובלים של חיל הים, ארבעים שנה אחרי המלחמה. "למרות הכל הבית שלי הוא חיל הים. יש לי הערכה רבה מאוד לאנשי החיל. הם מצוינים וגדושים במוטיבציה לעשות את הפעילות", קובע אלוני ומזכיר כי רוב המבצעים של חיל הים חסויים ולא ידועים לציבור. 

כמי שמשתייך לסגל הפיקוד הבכיר במילואים של חיל הים, אלוני מוזמן מפעם לפעם לטקסי החיל. הטקס המרגש ביותר הוא סיום קורס החובלים וגם כעת הוא נרגש מאוד. "אני זוכר את המעמד שלי על מגרש המסדרים כשהרמטכ"ל דוד אלעזר חושף את דרגות הקצונה.

"לפני שלושה חודשים הייתי באירוע שערך חיל הים לציון ארבעים שנה למלחמה. מצאתי על הבמה חובלת - קצינת ים, שעשתה עלי רושם יוצא מן הכלל. נראתה לי בחורה מוכשרת וחדורת מוטיבציה", נזכר אלוני ומדגיש כי "מדובר בפריצת דרך משמעותית בעובדה שנשים כיכולות להיכנס לתפקידי לחימה. זה ריגש אותי".

כשאלוני מגיע לבקר בספינות הקרב של חיל הים הוא משוכנע שיש על מי לסמוך. "אני רואה מערכות מתקדמות ללחימה מקצועית ואני נושם לרווחה. יש לנו דור צעירים מצוין  - אני ישן בשקט וקורא לעם ישראל לעשות כמוני".

(צילום: דובר צה


אל הראיון מצטרף תם אזרזר, שקיבל את סיכת החובל היוקרתית וחשף את דרגות הקצונה. הוא סיים אמש מסע מפרך בדמות קורס מאתגר ועמוס בקשיים גופניים ונפשיים. כבר בגיל 15 כשהיה בפנימיה צבאית תכנן אזרזר להשקיע את כל יכולתו למען המדינה, לצאת לקורס חובלים ולשרת בקבע כמפקד ספינה.

"כשהתחלנו את הקורס היינו הרבה יותר חיילים ממה שאנחנו היום בשלב הסיום", מספר אזרזר. "בכל שלב במהלך הקורס יכולים 'להפיל' אותך וכל ההשקעה תרד לטימיון". אזרזר מצטער עבור חבריו שלא הצליחו לסיים את הקורס הארוך, ומתאר כי הסיטואציה של להיפרד בכל פעם מכמה חברים היא קשה וכואבת. 

הוא לא מצליח להיזכר בשלבים קשים במהלך הקורס ומחייך מעצם השאלה. "הכל קשה. בחצי שנה הראשונה של הקורס אתה בא לצבא לחודש ימים ויוצא הביתה ליומיים, ככה במשך שישה חודשים. אין לך קשר עם העולם החיצון כי לוקחים לך את הסלולארי ומי שרגיל לבכות לאמא או לאבא - אין לו את האופציה", מתאר.

אזרזר, שקיבל אמש את דרגות הקצונה והפך למפקד בצה"ל, ינצל את הימים הקרובים לחשיבה מעמיקה. "נותנים לי חיים של אנשים בידיים, אצטרך לפקד עליהם וזה מרגש", הוא מודה ומדגיש "בסופו של דבר בשביל זה התגייסתי, בחרתי להיות קצין ולהיות לוחם - זו עבודה קשה אבל אנחנו ננצח".

"בשעת הקרב - ננצח"