פסגות
פסגותצילום: אתר מועצת בנימין

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה לבית משפט המחוזי בעיר כתב אישום נגד חמדי רומאנה, תושב רמאללה בן 22, בגין עבירות של קשירת קשר לסיוע לאויב במלחמה וניסיון לייצור נשק.

על פי כתב האישום, במהלך חודש מרץ 2013 או בסמוך לכך, החליט הנאשם להכין מטען חבלה ולהניחו במקום הומה-אדם בירושלים בכדי לרצוח מספר רב של יהודים.

כדי להוציא את תוכניתו לפועל, רומאנה למד כיצד להכין חומרי נפץ ומטעני חבלה באמצעות חומרי הדרכה שמצא באינטרנט, ופעל לאיסוף חומרים כימיים שונים מהם ניתן להכין חומרי-נפץ. הוא אסף מדי-חום, כלי זכוכית, צינור מברזל, מלקחיים מברזל ועוד, הכל לצורך ייצור מטעני החבלה. רומאנה אף הפך את אחד החדרים בביתו למעבדה לייצור חומרי נפץ ומטעני חבלה.

לצורך איסוף החומרים הדרושים להכנת המטענים, יצר רומאנה קשר עם 3 תושבי רמאללה, אשר מסרו לו חומרים שונים שביקש עבור הייצור- מי חמצן, אמוניום חנקתי, גליצרין, אשלגן חנקתי וכן צנצנות זכוכית, מבחנות ומד חום.

במהלך חודש אפריל 2013, פגש הנאשם את בן דודו, אחמד רישק, תושב ירושלים, וסיפר לו על כוונתו להכין מטען חבלה ולבצע באמצעותו פיגוע בישראל. הנאשם ביקש מרישק כי לאחר שהמטען יהיה מוכן, רישק יכניסו לישראל. בנוסף, ביקש רומאנה שרישק יביא לו חומצת "מי-אש", מדליק פחמים ו"גולות" ברזל עבור המטען ורישק הסכים לכך.

כשבועיים לאחר פגישה זו, נפגשו שוב השניים ורומאנה ביקש מרישק שיקנה עבורו אקדח. רישק אמר לרומאנה כי הוא יברר מחירים של אקדחים.

בתחילת חודש יולי 2013, נפגש רומאנה עם רישק בביתו בירושלים. בפגישה זו הציע רומאנה להניח את המטען במרכז הקניות "ממילא" בירושלים ושאל את רישק אם יש אדם נוסף שיכול לסייע להם בביצוע הפיגוע ורישק הציע את גיסו, אסמעיל אבו מפלפל, תושב ירושלים.

זמן קצר לאחר הפגישה שוחח רישק עם אבו מפלפל במהלך עבודתם במתחם "ממילא" וסיפר לו שהוא ורומאנה פועלים להכנת מטען חבלה. לבקשת רישק, מסר לו אבו מפלפל כ- 40 "גולות" מברזל בקוטר של חצי סנטימטר עבור המטען. כן, מסר לו אבו מפלפל כי ינסה להשיג עבור המטען חומר המשמש לניקוי בריכות.

לאחר מכן, הגיע רישק לביתו של רומאנה ברמאללה ומסר לו את החומרים עבור המטען. רומאנה הראה לו כלי מעבדה מזכוכית עם חומרים בתוכם וחומר נפץ והסביר לרישק שלמד להכין את המטען מסרטונים שברשותו.

במהלך חודש יולי 2013, נפגשו רומאנה, רישק ואבו מפלפל במסעדה ברמאללה, בה דנו בפרטי התוכנית להנחת מטען החבלה. האפשרות המועדפת שעלתה בפגישה היא שהמטען יהיה עטוף באריזת מתנה, בתוך סלסלה עם שוקולדים, ויונח בתוך פח אשפה במרכז הקניות "ממילא" בירושלים. בנוגע למועד הפיגוע, עלתה האפשרות שהוא יבוצע במהלך אחד החגים היהודיים, שכן בתקופה זו פוקדים אנשים רבים את מרכז הקניות.

במועד שאינו ידוע, במהלך חודש יולי 2013, פנה רומאנה אל סאאד מוחמד, אחד מתושבי רמאללה אשר עימם יצר רומאנה קשר קודם לכן, וביקש ממנו שישיג עבורו אקדח. בעקבות בקשה זו, ביצע מוחמד בירורים באשר לאפשרות לרכוש אקדח ובאשר למחירו.

במהלך ניסיונותיו של רומאנה לייצר חומר נפץ במעבדה שבביתו, הוא אף ניסה לייצר חומר הדף לייצור רקטות כדי לייצר רקטה, אותה תכנן לשגר לעבר היישובים פסגות ובית אל.