עיטור הנשיא לאביגדור קהלני וסטיבן ספילברג

הנשיא וחברי הועדה חשפו את שמות שישה מזוכי "עיטור הנשיא". שמו של הזוכה השביעי, איש השירות הביטחוני, לא ייחשף.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ח' בתשרי תשע"ד

אביגדור קהלני
אביגדור קהלני
פלאש 90

נשיא המדינה שמעון פרס וחברי הועדה בראשם שופט בית המשפט העליון (בדימוס) מאיר שמגר, ובה חבר גם נשיאה החמישי של מדינת ישראל יצחק נבון הכריזו היום, על שמות הזוכים בעיטור הנשיא.

העיטור מוענק ליחידי סגולה (אנשים פרטיים וארגונים) שתרמו תרומה ייחודית ויוצאת דופן לחברה במדינת ישראל, לתדמיתה בעולם ומהווים דוגמא ומופת ליזמות, חדשנות, יצירתיות, חזון ותיקון עולם.

השנה הוחלט להעניק את עיטור הנשיא לתא"ל (מיל') אביגדור קהלני, 40 שנים לאחר מלחמת יום הכיפורים. אביגדור קהלני זכה בעיטור הנשיא על אומץ לבו, מנהיגותו בשדה הקרב, תרומתו רבת השנים לביטחונה של ישראל, על היותו דוגמא ומופת לאלפי צעירים לנכונות לשאת בנטל הביטחוני, ועל פעילותו הציבורית למען רווחת חיילי צה"ל ומפקדיו.

קהלני, בעל עיטורי המופת והגבורה, שהוענקו לו על עוז הרוח שגילה בקרבות מלחמת ששת הימים ומלחמת יום הכיפורים, מהווה באישיותו ובמעשיו סמל ישראלי יוצא דופן– חייל ומנהיג הניצב תמיד בראש ומשמש דוגמא אישית מובהקת ואיתנה לחייליו, לפקודיו ולעמו. במלחמת יום הכיפורים מונה למפקד הגזרה בקרבות קשים אל מול האויב, ובאומץ לב הוביל את הכוח שהצליח יחד עם רבים אחרים לעצור את הצבא הסורי מלפלוש לאזור הכינרת והשמיד טנקים סורים. מאז ועד היום, פועל קהלני ללא הרף לטובתם של חיילי צה"ל, מערכת הביטחון ובטחון מדינת ישראל.

כמו כן יוענק העיטור לפרופ' אלי ויזל, פילוסוף, מבולטי הסופרים היהודים ניצולי השואה אשר למעלה מחמישה עשורים פועל להנצחת השואה בעולם והפך לדמות המרכזית והמוכרת ביותר בארצות הברית בתחום זה. ויזל פרסם למעלה מ-40 ספרים. הוא זכה בפרסים ספרותיים רבים. בשנת 1986 הוענק לו פרס נובל לשלום על פועלו ב"ועדה הנשיאותית לזכר השואה", שבראשה עמד. אלי ויזל הטביע את חותמו על האנושות כולה, בכך שבפעילותו הציבורית חוצת מדינות תרם תרומה ייחודית להנצחת מורשת השואה ולהעברת מסר חזק של שלום וכבוד אנושי לעולם כולו.

לבמאי ההוליוודי סטיבן ספילברג על עשייתו  בתחום הקולנוע בחמישים השנים האחרונות ופעילותו הייחודית להנצחת זכר השואה אשר תרמה תרומה ייחודית למדינת ישראל, לעם היהודי ולתיקון עולם. מאז אמצע שנות השמונים הפיק סרטים היסטוריים, מרכזיים בחשיבותם בעיצוב האתוס היהודי והאמריקאי, ובראשם זוכה האוסקר "רשימת שינדלר", אחד מסרטי השואה החשובים ביותר ורבי ההשפעה בעולם.

לרב אלימלך פירר אשר הקים במהלך השנים  מערכת סיוע רפואית נדירה לחולים. בלא כל השכלה רפואית פורמלית, רכש הרב פירר בכוחות עצמו ידע עצום בתחום הרפואה, ומזה שנים ארוכות, הפך לכתובת עבור כל חולה ונזקק. פעילות ייחודית זו נעשית על ידי הרב פיהרר בהתמדה, סביב השעון, והוא משרת כל אדם, המבקש את עצתו במסירות, בסבלנות ובאהבה.

לד"ר צבי (הרי) תבור אשר עלה כמדען צעיר לישראל והיה שותף בהקמתה של המעבדה הישראלית הלאומית לפיסיקה בעידודו ותמיכתו של דוד בן-גוריון. בשנותיה הראשונות של המדינה הבין את חשיבות מציאת מקורות אנרגיה חלופיים עבור מדינת ישראל והשכיל למקד את חיפושיו אחר מקור אנרגיה זמין: אנרגיית השמש. ד"ר תבור הינו פורץ דרך במחקר העולמי של אנרגיה סולארית. בהמצאותיו תרם לעצמאותה הכלכלית והמדינית של ישראל תוך הפחתת תלות במדינות ערב. פיתח פיתוחים מדעיים ושיפורים טכנולוגיים רבים שהועמדו לרווחת האוכלוסייה העולמית ומצויות בלב העשייה בתחום האנרגיה הסולארית בישראל.

אבי נאור מייסד עמותת "אור ירוק". בעקבות מותו של בנו רן שנהרג בתאונת דרכים בעת שירותו הצבאי, החליט אבי להתפטר מתפקידו כמנכ"ל אמדוקס ולהפנות את משאביו הכספיים ויכולותיו למען הכלל. כשנתיים לאחר האסון הקים את עמותת אור ירוק ומקדיש את חייו וכספו להצלת חיים בלתי מתפשרת בתאונות הדרכים ובקטל בכבישים.

יצוין כי לרשימת הזוכים יצטרף זוכה, הפועל בשירות הביטחוני למען מדינת ישראל ומסיבות מובנות לא ניתן לחשוף את שמו ופרטיו.

עיטור הנשיא, אשר הוענק לראשונה בשנה שעברה ביוזמתו של הנשיא פרס, מוענק ליחידי סגולה (אנשים פרטיים וארגונים) שתרמו תרומה ייחודית ויוצאת דופן לתיקון עולם או לחברה במדינת ישראל, לתדמיתה בעולם ומהווים דוגמא ומופת ליזמות, חדשנות, יצירתיות וחזון. על העיטור מוטבע כוכב הצפון שמהווה סמל וביטוי להתוויית דרך, והמנורה שמסמלת את התחדשות המדינה- את הקשר החזק בין העבר להווה ואת יצירת ההמשכיות. בראש העיטור משובץ הביטוי: "משכמו ומעלה" הלקוח מפרק ט' בספר שמואל א': "בחור וטוב ואין איש מבני ישראל טוב ממנו, משכמו ומעלה גבוה מכל העם". הענקת עיטור מעין זה היא מסורת הנהוגה בקנדה בהענקת ה – ORDER OF CANADA, בצרפת – בהענקת "הלגיון דה אונר", ובאיטליה, שם מעניק הנשיא עיטורי כבוד על פי החוקה האיטלקית. מבולטי הזוכים בעיטור עד היום בעיטור היוקרתי, נשיא ארצות הברית ברק אובמה, ביל קלינטון, הנרי קיסינג'ר, זובין מהטה.

הוועדה המייעצת לנשיא המדינה כוללת את נשיא בית המשפט העליון (בדימוס) מאיר שמגר, שעומד בראש הוועדה, הנשיא החמישי, יצחק נבון, פרופ' סוזי נבות, פרופ' למשפטים – המסלול האקדמי – המכללה למינהל, מוחמד עיסוואי, איש חינוך, הרב ד"ר רצון ערוסי, רב העיר קרית אונו, גיל שוויד, יו"ר ומנכ"ל חברת צ'ק פוינט ופרופ' אניטה שפירא, (אמריטה) מאוניברסיטת תל-אביב והמכון הישראלי לדמוקרטיה.