ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון חושף לראשונה את הפרוטוקול החסוי מעדותה של ראש הממשלה במלחמת יום הכיפורים, גולדה מאיר, בפני וועדת אגרנט שמונתה לחקור את נסיבות פרוץ מלחמת יום הכיפורים.

מאיר הודתה בפני ועדת אגרנט כי לא יכלה להתעמת בזמן המלחמה עם הרמטכ"ל וראש אגף המודיעין. כשחברי הוועדה שאלו אותה על היערכות ישראל בימים שלפני המלחמה הודתה מאיר כי היא התייסרה על שלא התעקשה לגייס מילואים.

"אני חושבת שהכותרת של האסון שקרה לנו ביום הכיפורים זה טעויות. אני לוקחת את עצמי לדוגמה. מה היה קורה? היו חשובים שהיא טיפשה? טוב, במידה רבה זה גם נכון. אבל באותם הימים לא יכולתי לעמוד בעימות עם ראש אמ"ן או הרמטכ"ל. אני מייסרת את עצמי שלא אמרתי 'רבותיי אולי בכל זאת - גיוס'".

מאיר מתחה בעדותה ביקורת על ראש אגף המודיעין דאז, אלי זעירא, שלטענתה לא העביר די מידע לשרי הממשלה טרם המלחמה, ולא דיווח כי היועצים הרוסים עוזבים את סוריה. היא הוסיפה כי "מאז מלחמת ששת הימים הושקע הון עתק להבטיח שתהיה התרעה על מלחמה, אך בסופו של דבר לא נתקבלה התרעה".

ראש המוסד במתקופת המלחמה, צבי זמיר, זכה גם הוא לביקורת ממאיר. בעדותה בפני ועדת אגרנט טענה כי זמיר לא עדכן אותה על פגישה דחופה שקיים ערב המלחמה עם הסוכן המצרי אשרף מרואן. לדבריה, אם היתה יודעת על ההתרעה של מרואן, היה לכך משקל בהחלטותיה בעת המלחמה. מאיר הודתה כי גרמה עוול למרוואון על שפקפקה בדיווחיו במשך השנים.

עוד אמרה מאיר בעדותה כי ההחלטה שלא לגייס כוחות מילואים בתגובה להיערכות מצרים וסוריה נבעה מחשש כי הן יְפַרשו את צעדי ישראל כהכנות לתקיפה. היא הוסיפה כי היא מאושרת מההחלטה לגייס מילואים בבוקר יום הכיפורים וציינה כי הסיוע האמריקני בימי המלחמה התאפשר על רקע ההחלטה שלא להנחית מכת מנע.

מאיר דחתה בתוקף את הטענה לפיה אי גיוס המילואים נבע משיקולים פוליטיים לקראת הבחירות.

גולדה בסיני