גדעון עזרא ז"ל
גדעון עזרא ז"ל פלאש 90

ערב לזכרו של גדעון עזרא ז"ל, לשעבר שר בממשלות ישראל וסגן ראש השב"כ, התקיים ביום חמישי האחרון בהשתתפות שר הביטחון, משה יעלון, משפחה וחברים.שר הביטחון סיפר על היכרותו עם עזרא, כשזה האחרון שימש כמפקד מרחב ירושלים ואיו"ש בשב"כ ויעלון שימש כמפקד האוגדה. "למרות פער הגילאים בינינו והעובדה שכל אחד מאיתנו הגיע מבית גידול שונה, מצאתי בו לא רק שותף למשימה, שהצטיין במקצוענות מודיעינית יוצאת דופן, אלא גם רע שדלתו תמיד הייתה פתוחה בפניי.


גדעון לא יכול היה לסבול עוולות כלפי בני אדם באשר הם. הוא מעולם לא התייחס לאויב בזלזול, מקצועית ואנושית. למרות שקצר הישגים כבירים במאבק נגד הטרור, תמיד פעל לפי הכלל 'בנפול אויביך אל תשמח'. מעולם אי אפשר היה לראות על פניו שמחה לאיד. בדרכו השקטה והצנועה הגיע לכל מקום, מפקד בקור רוח על אנשים ועל מבצעים, יורד לפרטים הקטנים ביותר, שולט בחומר, ותמיד לומד ומפיק לקחים גם אם קצר הצלחה", הוסיף יעלון.


עזרא ביצע תפקידים ביטחוניים רבים למען המדינה, ולאחר שהשתחרר משירות הביטחון הכללי נבחר לכנסת ה-14 ברשימת הליכוד. בשנת 2001 מונה לסגן השר לביטחון פנים, ובהמשך מונה לשר במשרד ראש הממשלה, שר התיירות והשר לביטחון הפנים. מטעם מפלגת קדימה נבחר עזרא לתפקיד השר לאיכות הסביבה.

בשנת 2010 אובחן עזרא, מעשן כבד, כחולה בסרטן הריאה. מאז גילוי מחלתו פעל להגברת המודעות לסכנות העישון ואף הגיש הצעת חוק בנושא.

השר יעלון ציין כי למרות שעברו 16 חודשים מאז נפטר עזרא ממחלת הסרטן, החלל עדיין עצום, כלשונו. "תחושת החסר. הגעגועים. הזיכרונות של חברות ונתינה אינסופיות. התרומה העצומה למען המדינה. וזה שוב הזמן לומר לך " גדעון, תודה על מה שנתת לנו", דברי יעלון.