אובמה
אובמהפלאש 90

בראיון טלוויזיה מבהיר נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, כי אין בהסכם לפירוק הנשק הכימי של סוריה כדי ללמד על היחס האמריקאי הצפוי לתכנית הגרעין האיראני.

אובמה מסביר את הדברים ומציין כי הגרעין האיראני הוא עניין גדול הרבה יותר, כלשונו, מהאיום הסורי כלפי ישראל, והמשמעות המחייבת היא שנסיגה אמריקאית מרעיון התקיפה באיראן אינה צפויה.

נזכיר כי אחד החששות המרכזיים שעמדו לנגד עיניה של ישראל מהסכם מול סוריה ורתיעה אמריקאית מתקיפה היה הפרשנות האיראנית למהלך, פרשנות שעשויה הייתה להביא למסקנה לפיה גם מול הגרעין האיראנים, יחפשו האמריקאים נתיב כלשהו כדי להימנע מתקיפה.

עוד נזכיר כי בראיון ליומן ערוץ 7 העריכה  ד"ר אמילי לנדאו, ראש פרויקט בקרת נשק וביטחון אזורי במכון למחקרי ביטחון לאומי, כי ברור לעולם ולאיראנים כי היחס לנשק גרעיני יהיה שונה בתכלית מזה שניתן לשימוש בנשק כימי. זאת בעיקר משום השלכותיו הקטלניות וההרסניות של נשק מסוג זה והמשמעויות האסטרטגיות של קיום נשק שכזה. לטעמה אין לגזור גזירה שווה בין שני המקרים כפי שאכן מתברר כעת מדבריו של הנשיא האמריקאי.

יצוין כי לדברי גורמים סוריים, בסוריה כבר החלו גורמי ביטחון בהכנת רשימת מוקדי מאגרי הנשק הכימי בארצם. זאת לקראת מסירתה בעוד ימים אחדים לגורמי הפיקוח הבינלאומיים ולקראת השמדתם עד אמצע שנת 2014.