'להציג אלטרנטיבה לרדידות הריאליטי'

בכנס מיוחד ינסו אנשי ציבור וחינוך להוביל קריאה לשינוי הצריכה הרהבתנית ותרבות הפנאי, להתנערות מריאלטי ואולי אף להחרמתו.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ב בתשרי תשע"ד

'להציג אלטרנטיבה לרדידות הריאליטי'-ערוץ 7
ריאליטי
צילום: פלאש 90

במהלך פסטיבל 'הקהל' הצפוי להתקיים ביום ראשון הקרוב תועלה הצעה להצבת אלטרנטיבה לעולם הריאליטי הטלוויזיוני הגורף וסוחף עימו. בראיון ליומן ערוץ 7 סיפר ירון קנר, מנכ"ל עמותת 'פנים' על היוזמה.

לדבריו הכוונה היא לייצר תנועה עממית שתקרא לתרבות פנאי אחרת מתוך הבנה שהריאליטי הקיצוני הוביל לתרבות רדודה ולהצפה של תכניות פוגעניות ומציצניות.

קנר מדגיש כי הריאליטי עצמנו אינו בהכרח פסול מיסודו וניתן לשלב את הדברים עם תכנים חיוביים אך הכמות ורמת הרדידות הקיימת כעת מחייבת תגובה שיתכן ומשמעותה תהיה החרמה מאורגנת של תכניות ריאליטי, מהלך שאולי ישפיע על הזכיינים.

עוד מציין קנר את חשיבות הצבתה של גדר הגבול בין השאיפה לרייטינג והגעה אל קהל רחב ככל הניתן לבין איכות היצירה. הוא מזכיר ומציין כי הורדה נוספת של רמת התכניות עשויה להוביל למכנה משותף רחב יותר ואולי רייטינג גבוה יותר אך הדבר עשוי להוביל לאבדן שליטה.

במהלך הפסטיבל ייבחנו דרכים להציב מגבלות גם על תרבות הסמרטפונים והרשתות החברתיות ותרבות המותגים. לדבריו יש להציב סף של 'הצנע לכת' ברוח היהדות ועימו להתקדם על מנת למנוע את המירוץ הבלתי נגמר אחר צריכת מותרות ורהבתנות כבר על ידי ילדים קטנים הגורפים אחריהם את הוריהם.

קנר מדגיש כי בדיונים לא יוצגו חלופות לתרבות הנוכחית אלא העלאה של הנושא לדיון מתוך תקווה שיהיה בכוחו כדי למנף שינוי עתידי.