בקבוקי תבערה לבית
בקבוקי תבערה לבית משפחת פיירמן

השעה הייתה סמוך לעשר וחצי בליל יום כיפור האחרון כשאל ביתה של משפחת פיירמן בשכונת אבו טור שבירושלים יודו בזה אחר זה שלושה בקבוקי תבערה שניות לאחר מטח אבנים וברזלים מידיהם של פורעים ערבים.

באירוע החמור הוצתה הסוכה שעמדה בצמידות לבית והלהבות איימו לכלות גם את תכולת הבית עצמו.

על האירוע סיפרה ביומן ערוץ 7 בת עמי פיירמן שהייתה באותה שעה בתוך הבית עם שתי אחיותיה הקטנות ובתה התינוקת. בראשית הדברים מדגישה פיירמן כי האירוע כולו מתרחש במרחק של חמש דקות הליכה מתחנת הרכבת, ומסתבר שהמוני בית ישראל מכירים את מרכזה של ירושלים ומתעלמים או לפחות אינם מודעים למתרחש במרחק קטן מאוד משם.

"הילדים כבר הלכו לישון. היינו בחדרים כשפתאום שמענו שזורקים בחוץ אבנים וברזלים. אנחנו כבר רגילים ולכן לא קמנו אבל כששמענו בקבוק מתנפץ הבנו שצריך לברוח כי זה מתלקח". בת עמי לקחה את בתה התינוקת ואת שתי אחיותיה הקטנות בגילאי 7 ו-9 לאמה.

בת עמי מוסיפה ומספרת כי ככל הנראה מיידי הבקבוקים ראו דרך החלון הגדול והמואר את אחותה שישבה בסלון וניסו לפגוע בה. כתם שחור ומפוייח על הקיר הסמוך מעיד על הבקבוק שפספס. בקבוק תבערה נוסף נפל על סכך הסוכה שנבנתה במרפסת הצמודה לבית בקומתו הראשונה. לבת עמי היה ברור שהצתת הסוכה תביא לאש שתגיע אל הקומה השנייה ותיכנס לחדרים.

"שמעתי את רעש הפצפוצים של הסכך הנשרף. החדרים היו מוארים באור כתום מהלהבות שהגיעו לגובה של שני מטרים", היא מספרת. השומר המוצב מחוץ למתחם המגורים הגיע למקום עם מטף וניסה לכבות את האש אך לא היה בכוחו להשפיע על הלהבות. חבר אליו בחור נוסף ושכן שמיהר לסייע. לדברי פיירמן מתוך שש המשפחות המתגוררות במבנה היו בו באותה שעה שתי משפחות בלבד.

"הזמנו מכבי אש. בתוך עשרים דקות הם הגיעו, המנורות בלילה נשרפו מיידית והאש הגיעה לכניסה לסלון. הגיעו כוחות משטרה, יס"מ ואמבולנס". בתוך שניות נשרף ציוד משחקים רב שנרכש עבור ילדי המשפחה, בריכה, נדנדה ועוד. עבור ילדי השכונה שאינם יכולים לצאת בכל עת מהבית מדובר בציוד הכרחי לשגרת יומם.

השוטרים ניסו לקחת מבקבוק התבערה טביעות אצבע. בת עמי עצמה מסופקת אם עלה בידם להגיע לממצאים שכן הבקבוק נפל לתוך הבריכה. לאחר שהכוחות עזבו את המקום שבו בני המשפחה אל המבנה המפוייח. בקומה התחתונה לא ניתן היה לישון בשל הריח העז. בקומה השנייה הריח היה פחות אם כי "לא היה נעים לישון גם שם, אבל לא רצינו שהבכי של התינוק יפריע לשכנים אז ישנו שם".

לדבריה מאז המתקפה מתקשות אחיותיה להירדם בלילה, וגם הסברים על תגבור הכוחות במקום לא תמיד עוזרים להן. עם זאת היא מציינת כי תחושת שליחות וגבורה למען עם ישראל מחזיקה ומחזקת את רוחם של ילדי השכונה. "המשפחות שמתגוררות כאן הן משפחות שאידיאלים וארץ ישראל מונחלים אצלם מגיל אפס. יש הרבה שיחות בבית. המשפחה כולה ערוכה ומגויסת למשימה. יש תחושה של גיבורים".

להערכתה של פיירמן המשטרה תצליח להתחקות על עקבותיהם של מבצעי הפיגוע דווקא משום חומרתו. היא מזכירה את האירוע שעליו דיווחנו בערוץ 7 לפני כשבוע, אירוע בו יודו חלקי בלוקים על ידי קבוצה מאורגנת של צעירים ערבים. לדבריה בתום זמן קצר נלכדו שניים מתוך הקבוצה ולכידתם של האחרים היא רק עניין של זמן. להערכתה כך יהיה גם במקרה החמור הנוכחי.

צילום: משפחת פיירמן
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו