שקד: מעמד ה'הסדר' לא ישונה

יו"ר ועדת השוויון בנטל, ח"כ שקד: כיום ברור לכולם ששוויון מוחלט לא קיים. יש בידי רוב להבטחת מסגרת ההסדר כפי שהיא.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ג בתשרי תשע"ד

שקד: מעמד ה'הסדר' לא ישונה-ערוץ 7
תלמידי ישיבות הסדר. אילוסטרציה
פלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 התייחסה יו"ר סיעת 'הבית היהודי', חברת הכנסת איילת שקד, לדיונים בוועדת השוויון בנטל, הועדה בראשה היא עומדת ועל הסיכויים להגיע להסכמות כלשהן בין חברי הועדה.

בראשית השבוע (ראשון) התקיים דיון נוסף של הוועדה ובמהלכו התארח שר הביטחון משה יעלון והרב קאופמן מוועד הישיבות. הדיון עסק בהארכת שירות הבנות, ב-1800 המתמידים שלא יגויסו ובדרכי התנהלותו של ועד הישיבות.

להערכתה של שקד "רוב חברי הוועדה רוצים בהצלחת המתווה ומבינים שבכוח ובכפייה זה לא יעבוד. לכן אנחנו בוחנים חלופות משפטיות וענייניות לחוק גיוס חובה, ואנחנו מתקדמים". לדבריה כיום ברור ששוויון מוחלט לא קיים וברור ששירותו של חייל בגולני אינו דומה לשירותו של חייל בקריה או בגלי צה"ל וברוח זו "צריך להיות חכמים ולא צודקים. המטרה היא שכמה שיותר חרדים יצאו לשוק העבודה ולהתגייס. צריך לעשות את מה שיביא לתוצאה הזו ולא מה ש"ישבלל" אותם, יביא אותם לאנטי או חלילה לצו איסור של הרבנים". לדבריה המציאות כעת עדיין גבולית ולכן הח"כים החרדים פעילים מאוד בדיוני הועדה בניסיון להביא לשינוי במתווה.

באשר לחלופות האפשריות לסנקציות הפליליות נגד מי שלא יתגייס מזכירה שקד את האפשרות להעביר לידיו של שר הביטחון את הסמכות אם להחיל את חוק גיוס חובה אם לאו, כך גם את הסנקציות הכלכליות או המנהלתיות על ישיבות שלא יעמדו באחוזי הגיוס הנדרשים בחוק.

שקד מדגישה בדבריה כי לא מדובר ב-1800 עילויים אלא ב-1800 מתמידים כפי שהאתוס החרדי אינו מדבר על מצטיינים אלא על הנכונים ללמוד מבוקר ועד לילה, מתמידים. שאלת זהותו של בעל הסמכות לקבוע את זהותם של המתמידים נותרה בעייתית. "לאף אחד אין מנגנון ולכן החוק קבע שוועד הישיבות יקבע או ששר הביטחון יוציא תקנות בתוך שנתיים". המשמעות היא דחייה של שנתיים בהגדרת המתמידים. ועד הישיבות מצידו קובע שאינו רואה מנגנון שיאפשר את ההכרעה מיהו מתמיד, אך במידה ויעמוד עולם הישיבות ביעדי הגיוס שיוצבו בפניו לא יהיה צורך בסעיף זה של 1800 מתמידים ומספרם של הלומדים יגדל מבלי להזדקק להחלת חוק גיוס חובה.

באשר לישיבות ההסדר מזכירה חברת הכנסת שקד כי קיימת החלטת סיעה שהתקבלה יחד עם רבני ההסדר ולפיה הגיוס יישאר כפי שהוא היום, כלומר 17 חודשים והדבר לא ישונה, "אצטרך להעביר את זה בוועדה. יהיה לי רוב. יש לנו קונסטלציות ואעביר את זה", היא אומרת בביטחון.

באשר לשיח החרשים שנשמע בוועדה כאשר חברי כנסת כשלח וסטרוק מדברים על חשיבות ההסדר אומרת כי הצדדים כולם מכירים בערך ההסדר והויכוח כולו ממוקד בסוגיית המכסות בלבד. לדבריה חברי הכנסת שטרן ושלח סבורים שיש לקבוע מספר לחיילי ההסדר, בין אם יהיה זה 900 חיילי הסדר או 1000 חיילי הסדר ובלבד שתהיה מכסה שתמנע גידול בהיקף הלומדים. כיום, היא מציינת, יש כ-950 צעירים המתגייסים במתווה של 17 חודשים. שקד אינה דוחה את התחושה לפיה התנגדותם של ראשי ההסדר וראשי הישיבות החרדיות להקצבת מכסות נובעות מאותה מגמה של שלילת הצבת מחסום בפני הגדלת מעגל יושבי בית המדרש.

באשר לסיכויים להעברת החוק כפי שהוא ללא הגדלת היקף חודשי השירות של ההסדר אומרת שקד כי יש באפשרותה להעביר את החוק גם מבלי להיעתר לדרישות המיעוט בוועדה.

שקד מעריכה כי הדיונים כולם יסתיימו בתוך חודש עד חודש וחצי.