להחרים את אהוד בנאי - דעה

בעקבות ביטול הופעתו של בנאי בסוסיא מטעמים פוליטיים, אנחנו צריכים להתנהג בהתאם

מאיר דנה-פיקאר , י"ד בתשרי תשע"ד

להחרים את אהוד בנאי - דעה-ערוץ 7
נפרד. אהוד בנאי
פלאש 90

קודם כל הבהרה חשובה: רבים מזמריי הטובים הם שמאלנים. כלומר, לא יצא לי לדבר איתם על זה אבל אני מעריך שגם שלמה ארצי וגם אריק איינשטיין לא תורמים את מעשר הכספים שלהם לחיזוק רמת מגרון.

זה לגיטימי להיות שמאלני ואת הויכוח אנו מנהלים מזה שנים בדרכים שונות. עם זאת, ביטול ההופעה של אהוד בנאי צורם מכמה סיבות: ראשית, זהו ביטול הופעה ברגע האחרון, לאחר פרסום ומכירת כרטיסים, ולא הודעה מראש על כך שהוא לא מופיע בסוסיא או בכל מקום אחר. שנית, ההודעה שפורסמה בדף הפייסבוק שלו התחברה היטב לנרטיב של תנועות האנרכיסטים, בלי לבדוק עובדות, וכך הפכו מתנחלי סוסיא והאזור לשודדי אדמות ולמתעללים בערבים. שלישית, זו לא פעם ראשונה שהוא עושה את זה.

אז אמנם לא צריך להעלות באש את כל הדיסקים שלו שברשותכם (אם יש לכם כאלה, מקוריים הכוונה), אבל אנחנו צריכים לחשוב היטב איזו תרבות אנחנו צורכים והאם אנחנו לא במו ידינו מסייעים לדה-לגיטימציה של ההתיישבות. דעתי היא שאין להזמין את אהוד בנאי להופעות, גם במקומות בהם הוא כן מוכן להופיע – דין אלון שבות ואריאל כדין סוסיא. יש לא מעט זמרים שבאים ומצהירים על אהבתם אותנו וגם אם הם לא, הם ודאי לא יורקים עלינו. אותם אני רוצה לראות כאן. בועז שרעבי יופיע במקום בנאי ויהיה מצוין אם הוא יהפוך לאופציה ראשונה בעוד מקומות.

סיפר לי מנהל מתנ"ס באחד היישובים שכל זמר שהוא מזמין עובר את אותה מסכת איומים והפחדות על ידי גורמי שמאל קיצוני. קובי אפללו, עמיר בניון, אביתר בנאי ויהורם גאון עומדים בגבורה למרות הכל, כי הם מבינים שמוזיקה ואמנות יכולים לחבר ולא להפריד. כנגד הלחץ של השמאל הקיצוני, גם אנחנו צריכים להפעיל לחץ נגדי ולא לחשוב שהוא עושה לנו טובה.

אנחנו קהל יותר גדול מאשר כל אותן תנועות קיצוניות וזה אינטרס של הזמרים להופיע בפנינו. צריך לומר לאהוד בנאי: זוהי זכות גדולה להופיע בהר חברון ואם אתה חושב שאנחנו גזלנים וכובשים, אתה יכול להישאר הכוכב של מחוז גוש דן, אנחנו נסתדר בלעדיך. 

הערת מערכת: הטור פורסם לפני החלטתו של אהוד בנאי לחזור בו ולקיים את ההופעה.