מערכת המשפט, התעוררי. אורבך
מערכת המשפט, התעוררי. אורבך פלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 התייחס השר לאזרחים ותיקים, אורי אורבך, לעמדת מפלגתו לנוכח מעשי הטרור האחרונים.

בראשית הדברים מבהיר השר אורבך כי על צה"ל ומערכת הביטחון להשיב מלחמה שערה ללא כל קשר לעניין המדיני "שמתרחש או לא מתרחש".

עוד הוסיף ואמר השר אורבך כי על ממשלת ישראל להבהיר כי "לא ניתן לנהל מו"מ מדיני, או איך שקוראים לדבר שקורה בין ציפי לבני לעמיתיה הפלשתינים, והשוחט שוחט והעולם כמנהגו נוהג והטרור ממשיך ללא תגובה של הפלשתינים לא באמירה ולא במעשים".

אורבך מציין כי כמי שהתנגד לשחרור מחבלים, מהלך שהתקבל בממשלה בניגוד לעמדת סיעתו, הוא יחפש כל הזדמנות כדי לבלום את המהלך, הוא אומר ומציין את תחושתו הבלתי נוחה לנוכח השימוש בביטוי 'הזדמנות' בהקשר זה, "זו סיבה מספקת לומר שלא יתכן שנשחרר מחבלים בדרך המלך ובמקביל אנשים יחטפו חייל כדי לסחור בגופתו או שינסו לגרש אותנו מיהודה ושומרון בדרכי מלחמה כאשר לי מספיק כואב מה שנעשה במה שמתחזה לדרכי שלום. לכן צריך לומר להם מדי פעם עד כאן. פה עצרים ולא ממשיכים".

כשנשאל אם מהלך שחרור המחבלים הבא כבר נקבע ולא ניתן להשיבו או שיש סיכוי לשינוי בישיבת ממשלה עתידית, אומר השר אורבך כי הדברים אמנם נחתמו ועברו הצבעה בישיבת הממשלה אך עם זאת הדבר נתון בידיו של ראש הממשלה ולצידו שר הביטחון שיכול לפעול בהסכמת ראש הממשלה. לדבריו באפשרותם של השניים "לקבוע את העיכובים, עצירות או ביטול של מה שהוסכם".

אורבך סבור גם הוא כי מדיניות שחרור המחבלים היא המעודדת את המחבלים לביצוע מעשיהם. "לא צריך 12 שנות לימוד כדי להבין שמאסר עולם של מחבלים רוצחים הוא לא לתמיד בדרך כלל". לדברים אלה הוא מוסיף ומבהיר כי האווירה שיצרה הרשות הפלשתינית ברחוב היא אוירה אוהדת טרור, כהגדרתו. זאת לנוכח קיומו של שר לענייני אסירים, קריאת רחובות על שם מחבלים ומעשים כגון אלו.

"אנחנו צריכים לחשוב מה נכון לנו וכיוון שהם פוגעים בחיילים ובאזרחים שלנו אנחנו צריכים להבהיר שאין שני מסלולים. אין מסלול שלום ומסלול של דרכי מלחמה במקביל ולכן צריך לעצור", אומר אורבך ומוסיף: "פעולת טרור נוגדת מו"מ. אם יש מו"מ חייב להיות שקט ביטחוני מוחלט. אם יש טרור אין מו"מ".

השר אורבך מוסיף ומספר כי בישיבת הממשלה הקרובה, בעוד כשבועיים, בכוונת סיעתו לדרוש מראש הממשלה למסור מידע אודות המתרחש בחדרי החדרים של המו"מ בין ציפי לבני לסאיב עריקאת. "אי אפשר לחתום על הסכמים בסודי סודות. צריך להביא אותם לידיעת הממשלה".