אמנסטי בביקורת חריפה נגד משטרת הרש"פ

ארגון זכויות האדם אמנסטי מפרסם ביקורת חריפה נגד משטרת הרש"פ, תובע ממנה לחדול להתעלל באזרחים ומתריע בפני המדינות התורמות לרש"פ.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ' בתשרי תשע"ד

אמנסטי בביקורת חריפה נגד משטרת הרש"פ-ערוץ 7
אימון שוטרי חמאס. ארכיון
פלאש 90

המשטרה וכוחות הביטחון של הרשות הפלסטינית חייבים לחדול משימוש בכוח מיותר ומופרז נגד מפגינים, ועליהם לתת דין וחשבון כאשר הם מפרים זכויות אדם. כך קובע ארגון זכויות האדם אמנסטי אינטרנשיונל אמר היום.

בתדריך חדש שפירסם מפרט אמנסטי אינטרנשיונל כיצד המשטרה וכוחות הביטחון של הרשות תקפו שוב ושוב מפגינים לא אלימים, ללא התגרות מוקדמת ושלא כדין. המסמך מאשים את הרשות הפלסטינית כי היא מאפשרת למשטרה ולכוחות הביטחון לבצע תקיפות כגון אלו ללא חשש מעונש .

 "רף שיטור ההפגנות בגדה המערבית ממשיך ליפול רחוק מהקבוע בחוק הבינלאומי", אמר פיליפ לותר, מנהל מחלקת המזרח התיכון וצפון אפריקה בארגון ומוסיף כי "כתוצאה מכך, ישנה שחיקה קשה בזכויות חופש הביטוי וההתאספות".

הדו"ח מספר כי במהלך תקריות ב-30 ביוני בשנה שעברה, המשטרה וכוחות הביטחון, חלקם בבגדים אזרחיים, תקפו באלימות מפגינים לא אלימים אשר מחו נגד פגישה בין יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, וחבר הכנסת שאול מופז ברמאללה ביום ה-1 ביולי. בעקבות התנהלות הכוחות הפלסטיניים נזקקו לפחות חמישה מפגינים לטיפול רפואי בבית חולים. בעקבות הזעם הציבורי על האלימות הודיע עבאס על מינוי ועדת חקירה עצמאית שתבחן את התנהלות המשטרה וכוחות הביטחון. שר הפנים הפלסטיני החל גם הוא בחקירה פנימית נפרדת.

יותר משנה לאחר מכן, הרשות הפלסטינית טרם פרסמה את הדו"ח המלא של החקירה העצמאית. סיכום הממצאים שפורסם חשף, בין היתר, כי המשטרה וכוחות הביטחון הפלסטיניים פעלו מחוץ לחוק ועשו שימוש בכוח "מיותר", "בלתי מוצדק ", ו"בלתי מידתי" נגד עיתונאים ומפגינים לא אלימים שלא היוו סיכון. על פי דיווחים, החקירה הפנימית של משרד הפנים הפלסטיני הגיעה למסקנות דומות , למרות שהדו"ח שלה גם הוא מעולם לא פורסם.

אישה בת 23 שאושפזה בבית החולים בעקבות האלימות סיפרה לאמנסטי אינטרנשיונל :"הותקפתי על ידי קצין משטרה בבגדים אזרחיים שתפס אותי, שרט את הזרוע שלי בציפורניו ובעט ברגליים שלי... אחר כך הותקפתי על ידי שוטר במדים שהכה אותי בראש עם אלה והפיל אותי על הקרקע".

"למרות הממצאים של ועדת החקירה העצמאית, הרשות לא העמידה לדין אף אחד מהשוטרים או אנשי כוחות הביטחון בנוגע לאלימות נגד מפגינים לא אלימים והתנהלות בלתי חוקית אחרת ברמאללה ב-30 ביוני וב-1 ביולי בשנה שעברה", אמר לותר. "חסינות מעונש כגון זו בהכרח מטפחת הפרות נוספות, כפי שמעידים אירועים נוספים בהם כוחות הרשות הפלסטינית השתמשו בכוח מופרז נגד מפגינים מאז אמצע 2012".

לאחרונה, המשטרה וכוחות הביטחון הפלסטינים לכאורה תקפו באלימות מפגינים לא אלימים בלפחות ארבעה אירועים שונים במהלך החודשים יולי ואוגוסט 2013. חלק מהתקיפות בוצעו על ידי שוטרים בלבוש אזרחי שניסו לאיים על נשים מפגינות ועיתונאים שנכחו במקום על מנת לדווח של ההפגנות. 

הדו"ח מוסיף ומספר כי בנוסף לכל אלה היו כוחות הביטחון הפלסטינים מעורבים בגרימת מותם של שני פלסטינים בחודשים האחרונים. ב -8 במאי 2013, חאלדה חאוואזבה מת בנסיבות בלתי ברורות במהלך פשיטה של ??המשטרה הפלסטינית בכפר סעיר סמוך לחברון , ושמונה אחרים נפצעו. ב -27 באוגוסט 2013, אמג'ד עודה, בן 37, מת לאחר שנורה בראשו, ככל הנראה על ידי המשטרה הפלסטינית, במהלך הפגנה .

"הרשות הפלסטינית צריכה לשים מיד סוף לדפוס ההתעללות על ידי המשטרה וכוחות הביטחון שלה ולשבור את מעגל החסינות מעונש שמטפח אותו", אמר לותר. "הרשות הפלסטינית חייבת לדאוג לכך שקציני המשטרה ואנשי כוחות הביטחון האחרים שביצעו מעשים בלתי חוקיים נגד מפגינים ואחרים ייתנו דין וחשבון באמצעות העמדה לדין פלילי ,ולהבטיח כי כל אנשי אכיפת החוק מאומנים במידה מספקת על מנת לכבד זכויות אדם בעת שיטור הפגנות."

ארגון אמנסטי אינטרנשיונל קורא גם לאיחוד האירופי, לארצות הברית ולממשלות תורמות אחרות שסיפקו סיוע כספי לרשות הפלסטינית לטובת אימון המשטרה וכוחות הביטחון שלה, לדרוש שהם יישאו באחריות על פי חוקי ותקני זכויות האדם הבינלאומיים.

"תורמים בינלאומיים צריכים להבהיר להנהגת הרשות הפלסטינית כי הם אינם מוכנים לסבול הפרות נמשכות של זכויות אדם על ידי המשטרה וכוחות הביטחון וכי סיוע עתידי תלוי בכך שמנהיגי הרשות יתחייבו לדין וחשבון מלא", דברי לותר .