שיחת טלפון ראשונה אובמה- רוחאני

לראשונה מאז שנת 1979. נשיא ארצות הברית ברק אובמה שוחח בליל שבת עם נשיא איראן חסן רוחאני.

עוזי ברוך, עצרת האו"ם בניו יורק , כ"ד בתשרי תשע"ד

ברק אובמה
ברק אובמה
רויטרס
נשיא ארצות הברית ברק אובמה שוחח בליל שבת בטלפון עם נשיא איראן חסן רוחאני. אובמה סיפר על השיחה ואמר כי ניתן להגיע לפתרון המחלוקות עם איראן.

הנשיא האמריקני הסביר כי הוא ורוחאני סיכמו להורות לצוותי המשא ומתן שלהם לפעול במהירות האפשרית על מנת להגיע להסכם בנוגע לתכנית הגרעין האיראנית. הוא הוסיף כי השיחה שברה נתק של 34 שנים בהן לא שוחחו מנהיגי שתי המדינות.

גורם רשמי בממשל אובמה אמר כי הממשל יידע את ישראל אודות השיחה בין שני המנהיגים. הגורם הבכיר הוסיף כי לישראל יש זכות מלאה להטיל ספק בכוונותיה של ממשלת איראן.
 
הוא הדגיש כי בכוונת הנשיא להגיע להסכם שישרת את האינטרס של ארצות הברית, של ישראל ושל העולם כולו, משום שימנע מאיראן להתחמש בנשק גרעיני.

מוקדם יותר היום, רגע לפני שחזר לארצו כינס נשיא אירן חסן רוחאני מסיבת עיתונאים שבה הביע שביעות רצון מהיחס שקיבל מראשי המדינות במהלך העצרת הכללית של האו"ם. "משיחות שקיימתי עם בכירים אירופאים וגם מדבריו של הנשיא אובמה - היחס שונה מבעבר ואני רואה את זה כצעד חיובי ביחסי הרפובליקה האסלאמית והמערב", אמר הנשיא האירני. "לכלי התקשורת במערב כוח רב ולכן אני מצפה מכם להציג את עמדתנו באופן הוגן".