נתניהו בדרך לארה"ב
"איש לא יוכל להתכחש לעובדות"

ראש הממשלה עושה את דרכו לארצות הברית, שם ייפגש עם הנשיא אובמה וינאם בפני עצרת האו"ם. הנושא העיקרי: ההתחמשות הגרעינית של איראן.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ד בתשרי תשע"ד

ראש הממשלה בנימין נתניהו עושה הלילה את דרכו לארצות הברית, שם ייפגש עם הנשיא אובמה וינאם בפני עצרת האו"ם.

הנושא העיקרי שמעסיק את נתניהו בביקורו הנוכחי הוא ההתחמשות הגרעינית של איראן והתבטאויותיו של מנהיגה חסן רוחאני.

בדף הפייסבוק שלו פרסם יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, חבר הכנסת אביגדור ליברמן: "במוקד הדיונים עומד גם השנה נושא מרוץ החימוש הגרעיני של אירן. אולם עתה, כשתשומת הלב העולמית מרוכזת בניסיונות של נשיא אירן החדש להצטייר כמתון ופייסני, ראוי להזכיר שהאירנים נוהגים לאורך כול השנים בדפוס רמיה קבוע: בטקטיקות שונות של הבטחות, במשיכת זמן ובמידע שקרי שסיפקו פעם אחר פעם לקהילה הבין-לאומית, כשבכל אותו זמן הם המשיכו להתקדם אל עבר המטרה שהציבו לעצמם: השגת נשק גרעיני שנועד לאיים על שלום העולם. מתקפת הפייסנות של רוחאני אינה אלא תרגיל שקרי נוסף, נוסח זה שעשתה בשעתו צפון קוריאה".

עוד הוסיף ליברמן וכתב: "כדאי גם לזכור שגם במקרה של הכור העיראקי, בתחילת שנות ה-80', ישראל היתה היחידה שהתריעה ופעלה ובדיעבד התברר שצדקנו, וכך גם במקרים אחרים. גם היום, ישראל אינה מוכנה לקחת חלק בתרמית הזאת. לכן, אני מחזק את רה״מ בצאתו למשימה החשובה ואני בטוח שגם אם האווירה והשיח אינם קלים ונוחים בכדי לאמר דברים נחרצים, רה״מ יידע לעשות זאת ולעמוד באופן נחוש על האינטרסים שהם חיוניים לא רק לביטחונה של ישראל אלא לשלומו וליציבותו של העולם כולו.

בכיר ישראלי אמר ל'ניו יורק טיימס' כי "נתניהו מבין שקיימת הרבה אופוריה" סביב ניסיונות אובמה לקדם את הסדרת הגרעין האיראני באמצעים דיפלומטיים שכללו אף שיחה ישירה בין הנשיא האמריקני לרוחאני.

בנאומו הקודם מעל בימת האו"ם הציג נתניהו "קו אדום" וציור של פצצה שעורר סערה ברחבי העולם. הפעם, אמר הבכיר, יציג נתניהו "הרבה עובדות, שאיש אינו יכול להתכחש להן".

על פי לוח הזמנים, נתניהו ינחת בניו יורק בצהרי יום ראשון וייפגש עם שר החוץ הקנדי ג'ון ביירר ועם שר החוץ של טורקמניסטן, ראשיר מרדוב. ביום שני ימריא ראש הממשלה לוושינגטון, ייפגש עם הנשיא אובמה, עם סגנו ג'ו ביידן ועם שר החוץ האמריקני ג'ון קרי.

ביום שלישי ינאם ראש הממשלה נתניהו בעצרת האו"ם בניו יורק, ולאחר מכן ייפגש עם מזכ"ל האו"ם באן קי מון. בחצות של יום רביעי ייפגש עם נציגי הפדרציות היהודיות בצפון אמריקה והארגונים היהודיים, וביום חמישי בבוקר ימריא בחזרה לישראל.

עם צאת השבת הורה נתניהו לשרי הממשלה שלא להתבטא כלל בנושא האיראני. במערכת הפוליטית מעריכים כי ראש הממשלה מבקש למנוע מסרים לא אחידים ואמירות "מביכות" שיקשו על שיחותיו עם הנשיא אובמה.

השר לנושאים אסטרטגיים, יובל שטייניץ, סירב להתייחס בראיון ל'ניו יורק טיימס' לשיחת הטלפון ההיסטורית בין רוחאני לאובמה, אך ציין כי "איראן אינה מדינה הרוצה בשלום". לדברי שטייניץ, האמת היא הפוכה, "איראן היא אולי המדינה הכוחנית ביותר בעולם ולא רק נגד מדינת ישראל".

שר הכלכלה, נפתלי בנט, אמר לקראת צאתו של נתניהו כי הצלחת ראש הממשלה בנסיעתו היא הצלחת כל עם ישראל. "נאחל כולנו הצלחה לראש הממשלה שלנו במשימתו החיונית בעצרת האו״ם, אליה הוא יוצא הלילה", כתב בנט בעמוד הפייסבוק שלו, "הצלחתו היא הצלחת עם ישראל כולו".