מגדלי התאומים
מגדלי התאומים רויטרס

משפטם של  שני הטרוריסטים הקנדים, החשודים בתכנון פיגוע טרור ברכבת הנוסעים VIA על גשר ניאגרה בדרכה לארה"ב, עשוי להתחיל בתקופה הקרובה ללא צורך בחקירה מקדמית שתבחן אם יש בידי התביעה די ראיות לצורך ניהול המשפט. על כך מדווח אתר שלום טורונטו.

נגד שיהאב אסרייר, אזרח תוניסאי בן 31 שלמד לתואר שלישי בקוויבק, וראיד ג'אסר (35) תושב קבע בקנדה ממוצא פלסטיני, הוגש כתב אישום, שסעיפיו כוללים בין היתר חברות בארגון טרור וכוונה לבצע הרג המוני. השניים נעצרו בחודש אפריל 2013 ובמקביל נעצר בארה"ב אדם שלישי, אחמד עבאסי, שהיה מעורב במזימת הטרור.

אסרייר כופר בחוק הקנדי ואינו מוכן שייצגו עורך דין שאינו מונחה בהתאם לחוקי האסלאם. בדיון המשפטי בעניינו חזר ואמר אסרייר, כי הקוראן הוא הספר הקדוש היחיד, וכי הוא אינו מוכן לקבל כל חוק אחר למעט הקוראן. לדבריו, החוק הפלילי אינו מקובל עליו משום שנכתב בידי אדם, לעומת הקוראן שהורד מאת אללה.

תקרית נוספת אירעה בעת סיום הדיון המשפטי כאשר אסרייר סירב שאישה, קצינת בית המשפט, תכבול את ידיו באזיקים בטענה שהיא איננה אשתו, ואין הוא מעוניין שאישה זרה תיגע בו.

בראיון מכילאו לעיתון "לה-פרס" בשפה הצרפתית, הגדיר אסרייר את מתקפת ה-11 בספטמבר כ"טפיחה על הלחי" בהשוואה לאלימות שמבצע המערב כלפי המוסלמים. לדבריו, האמברגו המערבי על עיראק, המלחמה באפגניסטן והסיוע לישראל הם דוגמאות לדרך שבה המערב "נועץ סכין" בגופה של האומה האסלאמית.

עוד ציין אסרייר, כי באסלאם אין הבחנה בין מתון לקיצוני, שכן קיים רק אסלאם אחד ואללה אחד. הוא סיפר, כי החל לשקוע בעולם האסלאם לאחר שהגיע לאוניברסיטת שרברוק בקוויבק, החל לקרוא ספרים על האסלאם והצטרף לאגודת הסטודנטים המוסלמים ולמסגד המקומי.