תרבות: פתיחת מוזיאון הרמן שטרוק

בימים אלו הושלם שיקום ושימור בית שטרוק והפיכתו למוזיאון ע"ש הרמן שטרוק, אחד מאמני ההדפס החשובים בעולם

קובי פינקלר - ערוץ 7 , כ"ה בתשרי תשע"ד

תרבות: פתיחת מוזיאון הרמן שטרוק-ערוץ 7
הרמן שטרוק
מוזיאון

בימים אלו הושלם שיקום ושימור בית שטרוק והפיכתו למוזיאון ע"ש הרמן שטרוק, אחד מאמני ההדפס החשובים בעולם. התערוכה הראשונה שתוצג במוזיאון תתמקד ביצירתו המגוונת של שטרוק, המשקפת את הדואליות של יוצר ממוצא יהודי שפעל בסביבה גרמנית לאחר מלחמת העולם הראשונה. אמן זה, איש מערב שבחר לעלות לארץ ישראל, ללב האוריינט, ביטא ביצירתו את זיקתו אל המסורת היהודית ואל הרוח הציונית החדשה.

הרמן שטרוק, אמן יהודי-ציוני בעל הכרה בינלאומית, תרם רבות לפיתוח הקהילה האמנותית של צפון הארץ בכלל ושל העיר חיפה בפרט. במקביל לעבודתו האמנותית שטרוק השתתף דרך קבע בקונגרסים הציוניים והיה שותף ליוזמות אמנותיות, ובהן הקמת מוזיאון תל אביב לאמנות וחידוש בצלאל, האקדמיה לאמנות בירושלים.

שטרוק זכה להכרה כמורה דגול לאמנויות הגרפיות והחל ללמד את שפת ההדפס האמנותי עוד בזמן שהותו בגרמניה. עם תלמידיו הרבים נמנו מקס ליברמן, לוביס קורינת, מארק שאגאל, יעקב שטיינהרדט, יוסף בודקו ואחרים.ב 1922 העתיק שטרוק את מרכז הכובד של חייו מברלין לחיפה. התיישבותו בעיר הייתה אירוע תרבותי בעל חשיבות רבה עבור האמנות הארץ-ישראלית. בחיפה התמקם שטרוק בבניין תלת-קומתי בהדר הכרמל, שתוכנן בידי ידידו אלכסנדר ברוולד – אחד האדריכלים הגדולים שפעלו בארץ במחצית הראשונה של המאה העשרים. בבית זה שחזר שטרוק את הסטודיו שלו מברלין וקיבץ סביבו חוג תלמידים שהתמחו בטכניקות הדפס שונות. בין היתר למדו אצלו האמנים אנה טיכו, צבי גלי (גולדשטיין), ערי אריך גלאס, יוסף ארליך, מאיר בן-אורי ואחרים.

התערוכה מציגה עבודות הדפס, יצירות שמן, רישומים, יומני מסע מאוירים וריהוט מקורי של האמן, ומשרטטת תמונה של אמן, אשר יצירתו הייתה חלק בלתי נפרד מהתרבות המורכבת, הססגונית ורבת-הפנים של זמנו. כמו כן מוצג בה המכבש המקורי אשר שוקם ושוחזר לרגל תערוכה זו. מוזיאון הרמן שטרוק, רחוב ארלוזרוב 23, חיפה טל' 04-6359962