העתירה נגד סגירת "תיק ליברמן הגדול" נמחקה

שופטי בג"ץ המליצו לתנועת אומ"ץ ולח"כ מיקי רוזנטל למשוך את העתירה נגד סגירת תיק החקירה העיקרי נגד ליברמן. העותרים קיבלו ההמלצה.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , כ"ה בתשרי תשע"ד

העתירה נגד סגירת "תיק ליברמן הגדול" נמחקה-ערוץ 7
אביגדור ליברמן
צילום: פלאש 90

שופטי בג"ץ, הנשיא אשר גרוניס, המשנה לנשיא מרים נאור והשופט סלים ג'ובראן הורו על מחיקת העתירה שדרשה להגיש כתב אישום נגד השר לשעבר אביגדור ליברמן בתיק החקירה העיקרי נגדו.

ההחלטה התקבלה בהסכמת העותרים, תנועת אומ"ץ וח"כ מיקי רוזנטל, בעקבות המלצתם של השופטים, אשר טענו מול בא כוח העותרים כי הוא מבקש לעשות אותם ל"יועץ משפטי על".

"תיק רגיל לא היה מגיע לפרקליט המדינה ולא ליועץ המשפטי לממשלה.  אדוני מבקש כי אנו נהיה 'יועץ משפטי על' ועל אדוני להודות בזה", אמר גרוניס לעורך הדין של העותרים.

השופטת נאור ציינה כי התערבות במקרה הזה תפתח פתח לכאוס מוחלט, "אני מסתכלת על זה מבחינה מוסדית. אם ביהמ"ש יאמץ את כלל ההכרעה נהפוך ללשכת פרקליטות המדינה ונאלץ לעיין בהררי חומר".

גרוניס אף הדגיש כי עצם קיומה של מחלוקת בין הדרגים השונים במערכת התביעה איננה רלוונטית, "ישנה היררכיה והאחריות היא על היועץ. במקרה שהוא מחליט לא להעמיד לדין למרות דעתו של פרקליט המדינה או פרקליט מחוז, אז אין משמעות להיררכיה. יש היררכיה ומתחם ההתערבות בהחלטת היועץ הוא מצומצם".

נציג המדינה בדיון, עו"ד שי ניצן, ציין כי "נקבע פעמים רבות כי בימ"ש זה בהחלטות היועץ המשפטי לממשלה לא מתערב אלא במקרים חריגים מאוד. אותה התערבות אם יש אותה במקרים מסויימים היא צרה מאוד".

שופטי בג"ץ הציעו כאמור לעותרים למשוך את העתירה הולאחר התייעצות השיבו העותרים להצעה בחיוב.