"ספק אם אסד קרא את יומנה של אנה פרנק"

בפני הנשיא פרס, השוהה בהולנד, נחשף לראשונה מכתב מרגש ששלח הניצול היחיד ממשפחת פרנק- מיד עם שחרורו מאושוויץ.

אורלי הררי - ערוץ 7 , כ"ה בתשרי תשע"ד

הנשיא בבית אנה פרנק
הנשיא בבית אנה פרנק
עמוס בן גרשום / לע"מ

נשיא המדינה שמעון פרס פתח היום את ביקורו הרשמי בהולנד בביקור היסטורי בבית אנה פרנק סמל זיכרון השואה בהולנד ובעולם כולו.

במהלך הביקור סקר הנשיא פריטים מקוריים וייחודים מיומנה ומכתביה של אנה פרנק, וקיבל לידיו אלבום תמונות מקורי אשר אספה במהלך שהותה במחבוא בעליית הגג הסודית.

רגע מרגש ונדיר היה כאשר לכבודו של הנשיא פרס הוצאו במיוחד דפים מקוריים מיומנה של אנה פרנק, אלבום תמונות שאספה והמכתב הראשון שכתב אביה עם שחרורו מאושוויץ- כתבים אשר שמורים בדרך כלל בתנאים מחמירים בארכיון. 

נשיא המדינה, שנדרש לרגל המעמד ללבוש כפפות מיוחדות, החזיק בידו את האלבום המקורי, עיין בכתבים, ואמר: "המסר של אנה פרנק צריך להדהד בעולם דווקא בימים אלה. כתביה של אנה פרנק אינם רק זיכרון היסטורי, זוהי עדות חיה שאף אחד בעולם לא יוכל להחביא או להעלים- אלומת אור וקול אמתי בעולם ששתק".

הנשיא המשיך ואמר: "כשאני פותח היום את ביקורי בהולנד איני יכול שלא להתייחס לנעשה סביבנו ולומר בקול ברור כי תמרור האזהרה של אנה פרנק עומד לנגד עינינו גם היום. אני בספק אם אסד קרא את יומנה של אנה פרנק, כשלא הסס להשתמש בנשק כימי, ורצח ילדים ונשים חפים מפשע, וכן איראן המפתחת נשק גרעיני להשמדה המונית. הנשיא המשיך ואמר: "קולך, אנה, הוא קול שמצלצל באוזננו ויזכיר לעם היהודי ולעולם כולו לעד את ניצחון בני האור על בני החושך".

יצוין כי במעמד זה, חשף בית אנה פרנק בפעם הראשונה לציבור הרחב עותק מקורי של שני מכתבים מרגשים בשפה הגרמנית ששלח הניצול היחיד ממשפחת פרנק- שחרף את נפשו להחביא את משפחתו וניצל מזוועות מחנה אושוויץ- אביה אוטו פרנק לאמו בפברואר 1945- חודש בלבד לאחר שחרור מחנה אושוויץ על ידי הרוסים. 

אוצרת בית אנה פרנק, טרנסיין דה סילבה הדגישה כי המכתב אשר הוצג לנשיא פרס הינו מרגש במיוחד כיון וזוהי עדות חייה כי גם חודש לאחר שחרור מחנה אושוויץ, ועד יומה האחרון של המלחמה לא פסק להגן על משפחתו בכל דרך אפשרית אל מול זוועות הנאצים, ולהאמין כי ינצלו, על אף המציאות המרה. שני המכתבים, המתפרסמים היום לציבור לראשונה, הינם חלק מקבוצת מכתבים שקיבל בית אנה פרנק מהשחקן האמריקאי Joseph Schildkraut.

מנכ"ל בית אנה פרנק אמר במעמד זה כי: "ביקור נשיא מדינת ישראל הינו רגע היסטורי בבית אנה פרנק. חלומה של אחותה של אנה היה לעלות למדינת ישראל, ואילו היום עם ביקורך כאן, היום אנו סוגרים מעגל עבור משפחת פרנק כולה". 

מבית אנה פרנק נמסר כי המכתבים אשר נשמרו בחודשים האחרונים בארכיון בית אנה פרנק, יוצגו בתערוכה מיוחדת החל מחודש הבא בבית אנה פרנק. 

 הנשיא פרס בבית אנה פרנק בהולנד (צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ)