אין לפוליטקאים להתערב בנעשה בחברות הממשלתיות

שר האוצר אמר היום בטקס חילופי מנהלים במשרדי רשות החברות הממשלתיות בירושלים, כי יש להפריד בין החברות הממשלתיות והפוליטיקה.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ה בתשרי תשע"ד

אין לפוליטקאים להתערב בנעשה בחברות הממשלתיות-ערוץ 7
טקס החלפת המנהלים
רם אלפיה, דוברות משרד האוצר

במשרדי רשות החברות הממשלתיות בירושלים, נערך היום (ראשון) טקס לרגל חילופי מנהלים במעמד שר האוצר - יאיר לפיד, מנכ"לית משרד האוצר - יעל אנדורן וחברי הנהלת המשרד.

לפני כחודש אישרה הממשלה  את מינויו  של אורי יוגב לתפקיד, זאת בעקבות המלצת ועדת האיתור שהוקמה לבחירת מנהל רשות החברות. יוגב ייכנס לתפקיד בתאריך 1.10.13.

יוגב (53) כיהן עד לאחרונה כיו"ר חברת Whitewater, חברה בינ"ל העוסקת בטכנולוגיות מים מתקדמות ומתמחה בביטחון, איכות ובקרת מים. בעבר כיהן יוגב כיו"ר דירקטוריון רכבת ישראל וכממונה על אגף התקציבים במשרד האוצר ומילא שלל תפקידי ניהול , הן בשרות הציבורי והן במגזר הפרטי.

שר האוצר, יאיר לפיד, אמר "אני מקווה שאנו יוצאים לדרך חדשה שבה מפרידים אחת ולתמיד את החברות הממשלתיות מהפוליטיקה. אני לא מבין למה אני צריך למנות דירקטורים, זה לא מה שפוליטיקאים צריכים לעשות. הרשות משמעותית וצריך לתת לאנשים המקצועיים לעשות את עבודתם, ושהפוליטיקאים לא יתערבו בנעשה".

מנכ"לית משרד האוצר, יעל אנדורן, אמרה "אורי יוגב יחזק את מעמד הרשות ואת יכולתה להוביל מהלכים משמעותיים בחברות הממשלתיות הן לטובת הציבור והן לטובת המשק. אני מברכת על שובו להנהלת האוצר ובטוחה כי יתרום מניסיונו הרב".

מנהל רשות החברות הנכנס, אורי יוגב, אמר "כמנהל הרשות, בכוונתי לפעול לחיזוק הנהלות החברות. שיפור רווחיות החברות הממשלתיות לטובת הגדלת הדיווידנדים שיאפשרו הפחתת מיסים. וכמו כן, נסייע לחברות לבצע רפורמות בין היתר בחשמל, נמלים, רכבת ותעש. הבעלים הוא הבעלים וצריך לדאוג לחברות עצמן, החברות הפסידו 100 מיליון שקל בשנת 2012 ואין שום סיבה שהן לא ירוויחו 3 או 4 מיליארד שקלים. חלק מהמסים שהועלו היו יכולים להיות ממומנים על ידי הדיוידנדים מהחברות. המטרה היא להביא את המקצוענות ואת הענייניות ולהפוך את החברות הממשלתיות לכאלו שהמדינה תתגאה בהן: גם נקי, גם יעיל וגם רווחי".

מ"מ מנהל רשות החברות היוצא, רוני פרידמן "נדרשת מעורבות ממשלתית אחרת מהמקובלת כיום, מעורבות בדרישות לעמידה ביעדים, להישגיות עסקית, כל זאת לצד אפס פשרות בתחום הנורמטיבי. לצד זה נדרש גם שינוי בממשק שבין החברות לגורמי הממשלה והרגולטורים למיניהם, כך שבסופו של תהליך, עומד גוף אחד שמדבר בשפה אחת".