חתימת ההסכם. היום
חתימת ההסכם. היוםצילום: יוסי זמיר

הסכם סחר חופשי בין ישראל לקולומביה נחתם היום (שני) בירושלים, במעמד שר הכלכלה נפתלי בנט ושר התעשייה והמסחר של קולומביה סרג'יו דיאז-גראנאדוס.

לפי ההערכות, ההסכם צפוי להיכנס לתוקף עד סוף 2013, לאחר שיעבור את תהליכי האשרור הנדרשים בכנסת ובפרלמנט הקולומביאני.

במסגרת ביקור הבזק בישראל, יקיים שר התמ"ס הקולומביאני גם פגישת עבודה עם מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, אשר מונה על ידי ראש הממשלה לרכז את המאמץ הבין משרדי להרחבת היחסים הכלכליים עם מדינות אמריקה הלטינית.

במסגרת ההסכם יוסרו המכסים החלים על כלל מוצרי התעשייה ועל חלק ממוצרי החקלאות והמזון הנסחרים בין ישראל לקולומביה.  עם כניסתו של ההסכם לתוקף, 84% מהיצוא הישראלי כיום לקולומביה, יהיה פטור ממכס באופן מידי ואילו על יתר המוצרים יופחת המכס באופן הדרגתי בתוך 10 שנים. בנוסף יביא ההסכם להפחתת מכסים חלקית גם בענפי החקלאות והמזון. במינהל לסחר חוץ מוסרים כי מניסיון עם הסכמי סחר קודמים, יש צפי שההסכם יגדיל את היצוא הישראלי לקולומביה ביותר מ 50%.

לצד הפחתות המכסים, ההסכם פותח את שוק הרכש הממשלתי בקולומביה לחברות ישראליות ולהפך, מגביר את הליברליזציה בסקטור השירותים ומכיל פרק הגנה על השקעות של גופים ישראליים בקולומביה ולהפך, ובאמצעות כך מעודד השקעות הדדיות של גופים עסקיים בין המדינות.

החתימה על ההסכם יצאה לפועל לאחר ניהול מו"מ קדחתני בהובלת מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה ובשיתוף עם מינהל המכס, ומשרדי האוצר, המשפטים, החקלאות והחוץ.

המו"מ על ההסכם החל בחודש מרץ 2012 מו"מ והושלם בזמן מהיר יחסית, של שנה ושלושה חודשים. מעמד החתימה היום התקיים בהמשך לביקורו של נשיא קולומביה, חואן מנואל סאנטוס, בישראל ביוני האחרון, ופגישתו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. במהלך הביקור הצהירו ישראל וקולומביה על סיום המו"מ. 

שר הכלכלה, נפתלי בנט: "הסכם הסחר החופשי בין ישראל לקולומביה מהווה נדבך נוסף במדיניות משרד הכלכלה לסלול את הדרך עבור היצואן הישראלי לשווקים הבינלאומיים. ההסכם מייצג למעשה מימד חדש ביחסי ישראל וקולומביה ויוצר סביבה עסקית נוחה יותר להידוק קשרי הסחר והכלכלה בין שתי המדינות. אני משוכנע כי יצואנים ישראלים ידעו להגשים את ההזדמנויות העסקיות הרבות שההסכם החדש יוצר עבורם".

מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, ציין כי "מדינת ישראל רואה בקידום היחסים עם מדינות אמריקה הלטינית פוטנציאל ממשי למקור צמיחה עבור המשק הישראלי. קולומביה היא ידידת אמת של ישראל וחתימת הסכם הסחר החופשי בין המדינות מהווה צעד חשוב בהעמקת קשרי המסחר, במימוש פוטנציאל הצמיחה של שתי המדינות וקידום השקעות הדדיות".

מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה אמון על ניהול ונווט מדיניות הסחר הבינלאומית של מדינת ישראל. תחומי הפעילות העיקריים כוללים פעולות לקידום הסחר והיצוא, ייזום ותחזוקת הסכמי סחר לשיפור תנאי הסחר של ישראל, עידוד ומשיכת השקעות זרות ויצירת שיתופי פעולה אסטרטגיים עם חברות זרות. במקביל לפעילות בישראל, המינהל מפעיל מערך של נציגים כלכליים אשר מהווים את הזרוע הביצועית של המשרד בשווקים הבינלאומיים.

סמנכ"ל סחר חוץ במינהל הכלכלה, אוהד כהן, ציין כי "קולומביה הינה כלכלה השואפת לתחרותיות, יזמות, חדשנות והתייעלות. במסגרת זו היא מנהלת מדיניות של פתיחות למסחר בינלאומי. ישראל רואה במדיניות זו מנוף להגדלת היצוא הישראלי המתבסס על מאפיינים של חדשנות ויזמות. לראשונה חותמת ישראל על הסכם אזור סחר חופשי רחב במהותו הכולל בין היתר פרקים המסדירים לעומקם את תחום הסחר בשירותים, השקעות, ורכש ממשלתי. הסכם זה מעצים את התחרותיות הישראלית באמריקה הלטינית הצומחת והמתפתחת".