חיילות
חיילותצילום: פלאש 90

יו"ר הפורום לחוסן צה"ל, אל"מ במיל' רז שגיא, שהשתתף השבוע בדיוני הוועדה לשוויון בנטל, מאשים את הצבא בהסתרת מידע חמור על הפגיעות הפיזיות הקשות שנגרמות לחיילות שמשרתות שירות קרבי.

"אני דורש לחייב את צה"ל לחשוף את אחוז הנשים הנפגעות בפגיעות שאין להן תיקון לכל החיים, זאת בהשוואה לחיילים בתפקידי לחימה. כשזה יפורסם תקום כאן זעקה כולל ועדת חקירה".

לדברי שגיא, הדיון השבוע בוועדה לשוויון בנטל על הארכת שירות הנשים, הוא עניין חמור מאין כמותו. "צה"ל אין תפקידו לטפל בשוויון הנשים או בהדרת הנשים. הצבא צריך לעסוק בביטחון המדינה ולשבץ בהתאם לצרכיו".

שגיא מספר כי "תיחקרנו עשרות בנות ולא מצאנו אחת שלא התלוננה על בעיות שנגרמו לה במהלך השירות הצבאי הקרבי, שמנעו ממנה להיות בן אדם רגיל. לצערי צה"ל עושה בבנות ניסוי מסוכן וכל זה בשם הפמיניזם".

שגיא נותן דוגמאות לפגיעה אצל החיילות בשרות הקרבי, "יש להן מגפה של שברי הליכה בדרגה 4, צניחות רחם, דלקות, פריצות דיסק. השירות פשוט מרסק אותן לרסיסים. מורידים את רף האימונים לבנות לרף לא מבצעי ועדיין יש 12 אחוזי פציעות, לגברים אפס. היו בנות שהיו ספורטאיות מצטיינות והיום הן פצועות.

"אני מנסה להגן על הגב של צה"ל מהחלטות הזויות שבינן ובין ביטחון המדינה אין שום קשר. הרעיון שנשים וגברים שווים בצבא הוא רעיון מגוחך שהופרך בכל צבאות העולם, זו אבולוציה שאי אפשר להתמודד מולה". הוא דורש מצה"ל לחשוף את הנתונים הקשים, כלשונו.

הוא הדגיש כי "המכון לחקר הפיזיולוגיה בצה"ל, ערך מחקר ומצא ששני שליש מהלוחמות מושבת באופן סדיר, המליצו לשנות לחיילות את סרגל המאמצים, הנתונים האלה מוסתרים. עושים 'חוכא ואיטלולא' מצה"ל. הנשים ממשיכות לצערי להיפגע באופן אנוש במהלך השירות הצבאי והאימונים - הגיע הזמן שהאמת תיחשף". 

מדובר צה"ל נמסר כי "צה"ל משלב בשורותיו חיילים מכלל רבדי האוכלוסייה, שילוב זה מהווה את אחד מיסודותיו של צה"ל כצבא העם ואת חוסנו. שילוב נשים בצה"ל נעשה במגוון רב של תפקידים אליהם משובצות החיילות בהתאם לצורכי הצבא ויכולותיהן האישיות והמקצועיות.

"נציין כי בשנים האחרונות בוצעה עבודה מקיפה בה הותאם סרגל המאמצים ללוחמות, נעשתה התאמה של תפריט התזונה ומשקלים נישאים. תהליכים אלה הביאו לצמצום משמעותי בפציעות בקרב חיילות לוחמות. עם זאת מתבצע בצה"ל מעקב שוטף אחר ארועי פציעה בחיילים ומתבצעות התאמות במידת הצורך. הטענות שמעלה מר שגיא משוללות כל יסוד וחוטאות לאמת", אומרים בצה"ל.