נתניהו באונ' בר-אילן
 
ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס בנאומו הערב באוניברסיטת בר אילן למשא ומתן המדיני עם הפלסטינים, וקרא להם להכיר בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, כתנאי להסכם שלום.
 

"תכירו במדינה יהודית", קרא נתניהו, "למה אינכם מוכנים להכיר במדינה יהודית? אנחנו מוכנים להכיר במדינת הלאום שלכם, היא תופסת שטחי מולדת שלנו וזה דבר קשה מאוד. אבל גם אתם תצטרכו לעשות שורה של ויתורים והויתור הראשון הוא לוותר על זכות השיבה".

נתניהו הבהיר כי הסכם שלום ייחתם רק לאחר ההכרה הפלסטינית והדגיש כי מדובר בתנאי הכרחי. "לא נסתפק בהכרה בעם הישראלי או במדינה דו לאומית שאחר כך תציפו אותה בפליטים. תכירו במדינה היהודית".

"הפתרון בינינו יוכתר כהצלחה רק אם יושתת על יסודות של אמת. האמת של ההווה והאמת ההיסטורית. לצערי האמת של ההווה נמצאת תחת מתקפה מתמדת מצד אויבינו שמנסים לקעקע את הקשר עתיק היומין של עמנו לארץ ישראל".
 
נתניהו הבהיר כי טרם פתירת הסכסוך יש להבין את מקור קיומו.

"ההשתלטות של ישראל על 'השטחים', שטחי יהודה ושומרון, זה מה שמקיים את הסכסוך? האומנם?, שאל נתניהו.

לדבריו, "הסכסוך, מבחינתי, אם אני צריך לבחור תאריך שבו התחיל באופן מעשי, הייתי קובע את התאריך הזה בשנת 1921 ביום שבו התקיפו ערבים פלסטינים את בית העולים ביפו. ההתקפה כוונה נגד העליה היהודית, לא על שטחים ולא על התנחלויות אלא נגד העליה היהודית לארץ ישראל".

ראש הממשלה הדגיש כי "השאלה היא לא המדינה הפלסטינית אלא המדינה יהודית. יצאנו מעזה, עקרנו יישובים, ונמשכת ההתקפה נגדנו".
 
ראש הממשלה הציג תנאי הכרחי נוסף לגיבוש הסכם עם הפלסטינים. "מתן מענה אמיתי ובר קיימא לצרכי הביטחון של ישראל באזור הבלתי יציב והמסוכן שבו אנחנו חיים. כי הרי גם אם נשיג את ההכרה הפלסטינית, אחרי דורות של הסתה שעדיין נמשכת אין לנו ביטחון שההכרה הזאת תחלחל מטה לתוך רבדי החברה הפלסטינית ועל כן אנחנו צריכים סידורי ביטחון מוצקים כדי שנוכל להגן על השלום או להגן על עצמנו במידה והשלום ייטמן".

נתניהו הדגיש כי זוהי "גישה ריאלית, אחראית, שמוכנה ללכת קדימה אבל לא בעיוורון".