ישראל כץ
ישראל כץ גרשון אלינסון

בראיון ליומן ערוץ 7 התייחס שר התחבורה, השר ישראל כץ, לדרישתו הנמשכת להפסקת שחרור המחבלים, לסיכויי המו"מ המדיני ולנאום בר אילן השני אותו נשא ראש הממשלה נתניהו אמש.

בראשית הדברים התייחס השר כץ לכוונתם של חברי כנסת מהשמאל להיוועד היום (שני) עם יו"ר הרש"פ, אבו מאזן. כץ שב על בקשתו מהם שלא לעשות כן לנוכח גל הטרור הגובר ובעקבות פיגוע הירי במוצאי שבת בפסגות. "איך הם הולכים לפגישה עם מי ששטחו יצאו מפגעים שניסו לרצוח ילדה בת תשע שזעקה ומנעה את המשך הפיגוע?", שואל השר כץ וקובע: "זה חלק מרצף של עליה ברורה בכמות הפיגועים והטרור ביהודה ושומרון מבלי שאבו מאזן נוקף אצבע כדי למנוע זאת. להיפך, ההסתה בבתי הספר ובכלי התקשורת הפלשתיניים נגד יהודים ונגד מדינת ישראל נמשכת. המינימום זה לבטל את הפגישה. צריך להוסיף לכך הכבדת יד במאבק נגד הטרור ולהפסיק לשחרר מחבלים רוצחים. זה נתפס בעיני הפלשתינים כחולשה שלא מורידה להם את המוטיבציה להמשיך בפיגועים".

השר כץ הזכיר את דרישתו לגינוי של אבו מאזן את אירועי הטרור האחרונים וציין כי אבו מאזן לא גינה את רצח החיילים אלא התבטא ואמר שהוא מתנגד כללית לפגיעה והזכיר פגיעה בפלשתינים. "ברור שעל רקע הקו שהוא נוקט כלפי מדינת ישראל וצה"ל הוא לא יכול לשיטתו לגנות מחבלים. לכן כל ההתחמקויות הללו, למרות שהוא מבין שהייתה ציפייה בינלאומית לגנות. הרש"פ לקחה על עצמה למנוע טרור ויש בידה כלים, הרי המפגעים מגיעים מחללי אל אקצה והתנזים. אסור שהמשחק הכפול הזה יימשך וחברי הכנסת צריכים להפסיק לאפשר לו במשחק הכפול הזה של רצח במקביל למו"מ ולהבהיר לו שלא יפגשו איתו כל עוד לא ינקוט בצעדים הנדרשים".

כשהוא נשאל אם עמדותיו אלה משפיעות בממשלה שבה השרה לבני ממשיכה את קידום המו"מ ונראה כי רה"מ מגבה אותה, אומר השר כץ כי אלו עמדותיו ובכוונתו להמשיך ולהביע אותן. זאת על אף שעד כה ננקט נגדו 'תג מחיר' כאשר הביע עמדות שכאלה ובתגובה נלקחה ממשרדו המילה 'תשתיות' והועברה לשר אחר. "אני פועל יחד עם כל מי שאני יכול בתוך הממשלה כדי לשנות את הקו. העובדה שפתחו במו"מ שאמור היה להיות ללא תנאים מוקדמים תמורת תנאי מוקדם של שחרור מחבלים רוצחים שאפילו רבין לא שחרר אותם, העובדה הזו הכניסה אותנו לעמדה של חולשה".

כץ מביע תקווה ששרים נוספים יחברו אליו ויביאו לשינוי הכוונה לשחרר מחבלים בפעימה הבאה הצפויה להתבצע בעוד כשבוע וחצי. הוא אינו מוכן לקבל את הטענה לפיה דווקא שחרור המחבלים העניק לנתניהו בעיני האמריקאים מעמד של פרטנר רציני מאוד במו"מ לעומת זה של הפלשתינים. לתפיסתו הוכח במהלך שחרור המחבלים כי ישראל נכנעת ללחצים והדבר יוביל ומוביל לעוד ועוד לחצים. "מדאיגה אותי מאוד הפרשנות שנותנים הפלשתינים לשחרור המחבלים", אומר כץ המזכיר את הבהלה, כהגדרתו, שהקרינה ישראל אחרי איומי האירופים בהחרמה. לדבריו הבהלה והשחרור הוכיחו שהלחץ על ישראל משתלם.

"אני מאוד מוטרד מהתפתחות המו"מ. יש פער עצום בין עמדת ראש הממשלה לעמדת האמריקאים שמגבים את הפלשתינים ואסור שהפער הזה ייסגר בכניעה שלנו ויכול להיות שהדבר יוביל לעימות וחבל שניקלע לעימות הזה מתוך חולשה", אומר כץ.

כשהוא נשאל אם ניתן עוד לבלום את מהלך שחרור המחבלים מזכיר השר כץ כי הוקמה ועדה שתבחן את המשך המהלך באופן שקול והדברים אינם אוטומאטיים. הוא מזכיר את דבריו אתמול בנאומו אודות אחריותה של הרש"פ לפיגועים, אמירה שאינה יכולה לדור בכפיפה אחת עם המשך שחרור המחבלים. "אתה לא יכול לשחרר את הרוצחים הגדולים ביותר ולדרוש מהרשות לפעול נגד הטרור כשמנהיגי הטרור משתחררים. אני רואה כאן תהליך כמעט בלתי נמנע. לא ייצא מהתהליך כלום כי הפלשתינים לא מוותרים על כלום. בעבר ראשי ממשלות בישראל נכנעו. אני מאמין שקווי המינימום של ראש הממשלה הרבה מעבר למה שדורשים האמריקאים והפלשתינים עצמם".

בהקשר זה מוסיף השר כץ ומציין כי ישראל אינה יכולה לוותר על נושא ירושלים ונושא הפליטים ואף סוגיה פרקטית כמו ביטחון ודרישה לפירוז המדינה הפלשתינית לא תתקבל על ידי הפלשתינים. "זה חלום באספמיה. הפלשתינים לא יסכימו שנשלוט באוויר ובגבולות, ואם מישהו יציע כוחות בינלאומיים אנחנו רואים כבר בסוריה מה משמעותם של הכוחות הללו שנמלטו מיד כשהכול התחיל. אני לא מציע לאף אחד לסמוך עליהם וגם ראש הממשלה מבין שלא ניתן לסמוך על ערבויות בינלאומיות".

לדבריו "כל הסיסמא הזו של מדינה מפורזת שדיברו עליה מאיר וילנר וחד"ש ויוסי שריד וחבריו, סיסמא שאימצו אותה לצערי רבים במחנה הלאומי, היא סיסמא ריקה מתוכן. כל האמירה הזו שהם אומרים שאימצנו את עמדותיהם זה הבל הבלים, עוד לפני שנדבר על זכויותינו. אין רעיון כזה של מדינה פלשתינית מפורזת. מדינה אינה מפורזת. היא שולטת בגבולות שלה ושום כוח בינלאומי לא יחצוץ בינה לבין מה שקורה גבולות. אם ישראל תיסוג החמאס ירים ראש ואל קעידה והארגונים שבסוריה יעברו לשטח הזה. אבו מאזן יהיה הראשון שיוסר מהדרך ואנחנו נהיה השניים שיפעלו נגדם. מי שמוכן לוותר על עקרונות וזכויות ומדבר על מדינה מפורזת מגיע למצב שבתוך כמה חודשים יהיה עימות עם ארצות הברית כי אי אפשר ליישם רעיון כזה".

בדבריו מבהיר השר כץ כי אין לו כל טענות כלפי השרה לבני החלוקה עליו אידיאולוגית וקיבלה אמון של שישה מנדטים בלבד. להערכתו תיפקודה בצוות המו"מ שווה ערך לתפקוד של פקיד במו"מ ולכן תוכן המו"מ יכול להישאר נסתר אך הקווים האידיאולוגיים המנחים את המו"מ הזה אינם יכולים להיות כאלה. "חייבים אידיאולוגיה ברורה וקווים מנחים ברורים ואז פחות חשוב מי מוביל את המו"מ, פוליטיקאים או פקידים".