השר ישראל כץ בצומת רנטיס
השר ישראל כץ בצומת רנטיס מועצת בנימין

המועצה האזורית מטה בנימין חנכה היום (רביעי) כיכר, כביש משודרג ותחנת דלק משופצת בצומת רנטיס, תחנת הדלק 'רננית'.

צומת רנטיס הוא אחד משערי הכניסה הראשיים למטה בנימין, המועצה האזורית הגדולה בישראל.

עד לפני חצי שנה היה המקום עזוב ומוזנח, המועצה האזורית והחברה לפיתוח מטה בנימין, בשיתוף החטיבה להתיישבות ובסיוע משרד התחבורה, לקחו על עצמם את המשימה - לשדרג את הכביש ולהביא אותו למצב הראוי לו כאחד משערי הכניסה הראשיים ממרכז הארץ לחבל בנימין.

נציין כי הכביש מוביל ליישובים רבים ובהם בית אריה, עופרים, נווה צוף ,עטרת, נילי, נעלה, דולב, טלמונים ועוד.

הכביש שופץ, ונבנתה כיכר המאפשרת נסיעה בטוחה וכניסה לתחנת הדלק. מבנה התחנה, שידע ימים מפוארים יותר בימי קדם, שופץ אף הוא ונוספו לו שרותי נוחות כבכל תחנה מתקדמת.

ראש המועצה, אבי רואה הודה לשר התחבורה, ישראל כ"ץ  שהשתתף בטקס על "החלפת הדיסקט" בכל מה שקשור לכבישים ביהודה ושומרון.

השר כץ נשא דברים במעמד המרגש ואמר, "תמיד טוב לבצע, להרחיב ולשפר ביהודה ושומרון, כאשר יש משא ומתן החובה כפולה ומכופלת".

"אני מתנגד אידיאולוגית למדינה פלסטינית והמונח מדינה פלסטינית עצמאית מפורזת הוא חלום באספמיה וריק מתוכן בפרט כשרואים מה קורה באזורינו. לכן ההתיישבות הייתה ועודנה הדרך היחידה והנכונה", הוסיף השר.

קצת היסטוריה

אתר תחנת הדלק רננית ממוקם על נתיב תחבורה חשוב בעת העתיקה. בתקופת המשנה והתלמוד חלפה כאן הדרך בין קיסריה לירושלים, דרך ראש העין (אנטיפטריס) והישובים העתיקים תמנה (ליד נוה צוף) וגופנה בואכה דרך האבות. בסמוך לציר זה נמצאו שרידי כביש רומי עם אבני מיל.

המבנה הוקם בראשית שנות החמישים של המאה העשרים בימי השלטון הירדני. מדובר במבנה משטרה מהדגם "מיקי-מאוס", המאופיין בתוכנית רבועה, אשר בשתיים מפינותיו מגדלים מוגבהים דמויי אוזניים. המבנה שימש לצרכי ביטחון עד למלחמת ששת הימים.

עם הקמת היישובים נוה צוף (1977), עטרת ובית אריה (1981) ועופרים (1992) שבה דרך זו להיות כביש ראשי ושער כניסה נוסף לבנימין, ובמבנה זה הוקמה תחנת דלק.

השנה שופצו ושודרגו המבנה והתחנה שופץ כביש 465, הוסדר הצומת ונוספו כיכר ותאורה כשהמבנה העתיק והדרך הקדומה מהווים השראה לעיצוב אופיו המחודש של המקום.