פרס נובל
פרס נובל רויטרס

פרופ' ורד ויניצקי סרוסי, דקנית הפקולטה למדעי החברה וסוציולוגית המתמחה בזיכרון קולקטיבי והנצחה וזהות וזיכרון, מותחת ביקורת על הסיקור התקשורתי של פרסום שמות זוכי פרס נובל.

"הניסיון של התקשורת הישראלית לנכס את זוכי הנובל לישראל מצחיק אותי וכבר נראה מגוחך", טוענת הפרופ' ויניצקי סרוסי.

"עם כל הכבוד לנובליסטים, שאני מאוד שמחה בשבילם ושמחה שהמדע מקבל נראות – זה רק מראה כמה שאנחנו מחפשים לעצמנו נתח מהתהילה ורוצים שנשורת התהילה תנחת גם עלינו", הוסיפה.

לדבריה, "זה טבעי שאנחנו חשים גאווה בבני הקהילה היהודית והישראלית, אולם לקרוא להם שלנו זו הגזמה וניסיון לרוץ אחר אבק כוכבים".

ויניצקי סרוסי מציינת, כי "אני מניחה שהסיבה שהישראלים עושים את זה היא העובדה שאין לנו תפיסת גבולות, לכן אנחנו שמחים עם כל יהודי שזוכה להישג נחשב בעולם. הניסיון הזה הוא אמירה עצובה על הרצון שלנו לקבל הכרה עולמית.זה יום עצוב שמראה את חוסר היכולת שלנו להתחרות בעולם".

"אם נמשיך להשקיע בהשכלה הגבוהה כמו שאנחנו משקיעים היום אנחנו לא נגיע להישגים גם בעתיד", טוענת ויניצקי סרוסי, "הטובים בורחים: ישראלים רוצים מרחב עבודה, מעבדות טובות, משכורות וקרבה למרכז העולמי. אמנם הם גדלו אצלנו והם בוגרי מערכת החינוך הישראלית – אבל את כל שנות בגרותם המקצועית מחקרית הם לא עשו כאן".