"התמיכה היהודית ברוחאני מבוימת"

מנשה אמיר טוען, כי המכתב שנשלח על ידי הקהילה היהודית לרוחאני הוא חלק מהניסיון של המשטר האיראני להכשיר את משטר האייתולות.

בני טוקר , י"א בחשון תשע"ד

 Hassan Rouhani
Hassan Rouhani
Reuters

מנשה אמיר, מומחה לענייני איראן, ומראשי תחנת קול ישראל בפרסית, קובע כי המכתב שנשלח על ידי ראשי הקהילה היהודית לרוחאני ובו בקשה לנרמל את היחסים עם ארה"ב, איננו אותנטי.

לטענתו, מדובר בניסיון נוסף של המשטר האיראני לעשות שימוש ציני ביהודים המתגוררים במדינה.

אמיר מציין, כי גם העובדה שרוחאני לקח איתו את נציג היהודים בפרלמנט, לנסיעה לאו"ם מוכיחה, שלאיראן חשוב להציג לעולם את היחס הטוב שיש להם כלפי היהודים.

"באיראן יודעים שליהודים יש השפעה בזירה הבינלאומית  והם רוצים להראות לעולם ולאמריקאים שליהודים טוב באיראן.  היהודים הם חלון הראווה של איראן והם מקבלים את ההוראות מהמשטר", אומר אמיר.

לדבריו, כמות היהודים באיראן הולכת ומצטמצמת מדי שנה, "מבחינת איראן אין בעיה שהם יעזבו, המשטר באיראן לא מעכב אזרח שרוצה לעזוב את המדינה, הבעיה היא שאין הרבה מדינות שרוצות לקלוט אותם. בכל מקרה אין ספק שהיהודים כמו כל המיעוטים הדתיים במדינה שיעית כמו איראן, מקופחים מאוד, סובלים מרמת חיים ירודה ומחסור בתרופות ועוד".

אמיר טוען, כי לפנייה של ראש הממשלה נתניהו לצופים האיראנים דרך הבי בי סי, הייתה האזנה רבה, "זה היה נאום טוב, היו עשרות אלפי תגובות, חלקן חיוביות. חלק מהתגובות קיבלנו בקול ישראל בפרסית".