שחיטה בח'אן יונס לרגל חג הקורבן

הפלסטינים מציינים את חג הקורבן ולעיתים השחיטה הופך להיות אירוע קהילתי הכרוך בהתעללות קשה בבעלי החיים.

דלית הלוי - ערוץ 7 , י"ב בחשון תשע"ד

שחיטה בח'אן יונס לרגל חג הקורבן-ערוץ 7
גם הפרות כשרות לפסח.
צילם באדיבות התאחדות מגדלי הבקר

עיד אל-אדחא הוא חג הקורבן נחגג בימים אלה בעולם האסלאמי. החג מציין את מועד קיום החג', העלייה לרגל למכה, ונהוג בו להקריב בעלי חיים (בקר, כבשים, עיזים, גמלים ועוד) לצורך אכילת בשרם ומתן תרומה לעניים.

על פי המסורת האסלאמית הנביא אברהם חלם שהוא שוחט את בנו ישמעאל כקרבן לבורא עולם, ובנו ששמע מפיו על החלום מבקש שיבצע את שראה בחלומו. בסופו של דבר בעת שאברהם היה בדרכו לשחוט את בנו בהר ערפאת נשלח לו כבש במקום בנו, ואירוע זה מהווה את הבסיס לחג הקורבן.

סרטון וידאו שצולם בשכונת ברנח' בחאן יונס שבדרום רצועת עזה מתעד את ההכנות לקראת שחיטת הקורבן לחג עיד אל-אדחא. הפר המיועד לשחיטה ניסה להימלט מהסכין השחיטה, ועד מהרה הקיפו אותו עשרות אנשים, ובהם ילדים, ששיתפו פעולה במאמץ להכריעו.

מספר גברים השליכו חבלים כדי ללכוד את רגליו של השור, ובדרך זו הצליחו להפילו לקרקע לאחר מאמץ ממושך. חבלים נקשרו גם בקרניו והם נמתחו לצדדים שונים בעת בה ניגש השוחט לבצע את מלאכתו.

כללי השחיטה באסלאם דומים לאלה הנהוגים ביהדות עם הבדל אחד. ביהדות מבוצעת השחיטה במהלך אחד של הסכין ואילו באסלאם ניתן להוליך את סכין השחיטה מספר פעמים על צוואר בעל החיים.