"השמאל שהובס ב-77 משכתב את המלחמה"

העיתונאי אמנון לורד מדגיש בראיון על ספרו 'הדור האבוד' על מלחמת יום כיפור כי "לא היתה עצימת עיניים של השלטון, היה שיתוק מערכות".

ישי קרוב , י"ג בחשון תשע"ד

הדור האבוד
אמנון לורד
הוצאת ידיעות אחרונות, 303 עמ'.

העיתונאי אמנון לורד סבור כי הכישלון העיקרי בפתיחת מלחמת יום כיפור, היה שיתוק המערכת כולה, על ידי הממשלה.

בספר חדש, 'הדור האבוד', שיצא בהוצאת ידיעות אחרונות, נותן לורד סקירה היסטורית על השנים שקדמו למלחמה ועל ההשפעות שלה על השנים שלאחריה.

"זה ספר יחיד מסוגו", מציין לורד בראיון לערוץ 7, "אני מנסה לספר סיפור מלא היסטוריה של מלחמת יום כיפור כשהמלחמה עצמה מתוארת בפירוט - לא קרב קרב אבל נתינת דגש על שש השנים שהובילו למלחמה ובייחוד על שנת 73".

לורד ציין כי מלחמת יום כיפור לא היתה רק מלחמת מגן על ארץ ישראל כפי שאמר דיין בתחילת המלחמה, "אלא גם מלחמה בה חיילי צה"ל שימשו כעין בשר תותחים במלחמה הקרה".

הוא הדגיש כי הכישלון היה רק בפתיחה ובמערכת כזו שישראל היתה נתונה בה באותן שנים צפוי שיקרה כישלון כזה, "אבל התזה העיקרית שלי לגבי מערכת ההחלטות היא שהמלחמה לא היתה רק הפתעה אלא שיתוק המערכת. קבלת ההחלטות לא ידעה מה לעשות והחליטה לנקוט בכל צעדי ההימנעות. ההחלטה היתה שלא נתקוף, לא נצא למתקפה מקדימה ואפילו לא לקדם כוחות לקו החזית".

לורד משוכנע כי אם ישראל לא היתה משלה את עצמה שאפשר למנוע את המלחמה המצב היה אחרת, "נניח שיש לגיטימיות שלא לצאת למתקפה מקדימה ולא לגייס מילואים, אך לא לקדם כוחות לתעלה - זו החלטה שגויה".

בסוף הספר עוסק לורד בהשפעות המלחמה על החברה הישראלית - בפרטים, בתנועות, קיבוצים, ערים וחברה וגם על הפוליטיקה של המדינה.

לורד הוסיף כי למלחמה נעשה 'שכתוב מאסיבי', כהגדרתו, של ההיסטוריה, "השמאל שמרגיש מובס מאז הבחירות ב-77 מזהה את תבוסתו עם מלחמת יום כיפור ולכן הוא שואף לצייר את המלחמה כתבוסה. הבעיה היא שהיום אתה לא רואה דיון תבוני במלחמה אלא החברה מגיבה בצורה אוטומטית. אחרי 40 שנה אין דיון מעמיק שיבחן את המלחמה בהקשר היסטורי, יש רק התפרצויות זעם".