הממשלה אישרה: תקצוב חברתי למועצות הדתיות

על פי הצעת הרב בן דהן, העוגה התקציבית למועצות הדתיות תחולק באופן חברתי. רשות מקומית חלשה? הפריפריה תשלם פחות והמדינה יותר.

אורלי הררי - ערוץ 7 , ט"ז בחשון תשע"ד

הרב אלי בן דהן
הרב אלי בן דהן
צילום: פלאש 90

ישיבת הממשלה אישרה היום (ראשון) הצעת החלטה שהגיש סגן שר הדתות, הרב  אלי בן דהן, שמשנה באופן משמעותי את שיטת תקצוב המועצות הדתיות.

כיום, בלמעלה מ-130 רשויות מקומיות, קיימות מועצות דתיות שמהוות את הזרוע המבצעת של המשרד לשירותי דת ומספקות שירותי דת ברחבי הארץ.

ברירת המחדל של מימון המועצה הדתית ולמעשה שירותי הדת בכל רשות מקומית הוא 60:40, הממשלה משלמת 40% מתקציב המועצה הדתית והרשות המקומית משלמת 60%.

כאשר רשות מקומית היא רשות מקומית "חלשה", שאיתנותה הכלכלית נמוכה ונמצאת בקשיים כלכליים, הכסף אינו מועבר למועצה הדתית, מה שגורם להלנת שכר העובדים במועצות הדתיות ופגיעה במתן שירותי הדת.

כדי לצמצם משמעותית את הסיכוי שמצב מעין זה יקרה, החליט סגן השר לשנות את אופן חלוקת העוגה התקציבית, לחלוקה חברתית יותר. רשויות מקומיות חלשות (כמו אופקים, שדרות נתיבות) ישלמו רק כ- 25% מתקציב המועצה הדתית והמשרד לשירותי דת 75% ואילו רשויות מקומיות חזקות (כמו חיפה ותל אביב) ישלמו עד 75% מתקציב המועצה הדתית והמשרד לשירותי דת ישלם כ- 25%.

הרב בן דהן בירך על אישורה של ההחלטה, "אני שמח שהממשלה אישרה את הצעתי לתקן את אופן מימון המועצות הדתיות ברחבי הארץ, כך שאזרחיה של מדינת ישראל, בין אם הם מתגוררים בפריפריה או במרכז הארץ, יוכלו לקבל שירותי דת טובים. חלוקה חברתית אפשר לבצע גם בתחום שירותי הדת".