לחיאני ביציאה מהמעצר
לחיאני ביציאה מהמעצרפלאש 90
שלושת שופטי בית המשפט העליון הורו היום (ראשון) להדיח את ראש עיריית בת ים, שלומי לחיאני, מתפקידו לאלתר.

נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס והושפטים עדנה ארבל ומרים נאור כתבו בהחלטתם כי לחיאני יוכל להתמודד בבחירות הקרובות.

"אף שדעת השופטים אינה נוחה, בפן הציבורי, מהתמודדותו של לחיאני על תפקיד ראש העירייה בבחירות הקרובות על-אף כתב האישום שהוגש נגדו, אין מקום לסטות מהכרעתנו בסוגיה זו בענין רמת השרון", על כן איפשרו השופטים ללחיאני להתמודד בבחירות שיתקיימו ביום שלישי.

השופטים העבירו ביקורת על הפרקליטות בשל הסמיכות של הגשת העתירה נגד לחיאני לבחירות ברשויות המקומיות, "יש להצטער על כך שכתב האישום כנגד לחיאני הוגש שבועות ספורים לפני מועד הבחירות. ככלל, על הפרקליטות להשקיע את מירב המאמצים במיצוי חקירות והגשת כתבי אישום כנגד ראשי רשויות מכהנים שלא בסמוך למועד הבחירות".

לפני כשבועיים הגישה הפרקליטות לבית המשפט השלום תל אביב, כתב אישום כנגד עזרא דוש והחברה בבעלותו, "סופר דוש בע"מ", המפעילה רשת מרכולים בעיר בת ים, בגין מתן שוחד לראש העיר שלמה לחיאני.
על פי כתב האישום, פנה לחיאני אל עזרא דוש בבקשה לקבל ממנו הלוואה בסך 200,000 שקל. עזרא דוש נענה לבקשה ומסר לשלמה לחיאני, באמצעות אחיו אבי לחיאני, שיק בסכום המבוקש.

לפי כתב האישום, הכספים ניתנו לשלמה לחיאני, מבלי שנחתם הסכם הלוואה, מבלי שסוכם על ריבית כלשהי, וללא ערבים. כמו כן, הכספים לא הוחזרו במלואם לנאשמים, אלא רק בחלקם, עד למועד הפתיחה בחקירה.

עוד מציין כתב האישום, כי התקיימה מערכת קשרים ואינטרסים בין הנאשמים לבין עיריית בת ים ושלמה לחיאני באופן אישי, וכי במהלך השנים, אישר שלמה לחיאני מספר בקשות שהוגשו על ידי החברה לרשות הרישוי המקומית, אשר לחיאני כיהן בה כיו"ר.

בתנועה למשילות ודמוקרטיה טוענים כי פסק הדין המורה על הדחתו המיידית של לחיאני, כמו הדחת שני ראשי ערים אחרים, ניתן ללא מקור סמכות חוקי ותוך התעלמות מהוראות החוק הקובעות כי הגוף היחיד המוסמך להדיח ראש עיר מכהן הוא מועצת העיר ברוב של 75%.

עו"ד שמחה רוטמן, איש התנועה למשילות ודמוקרטיה, מסביר כי "בג"ץ שב ובחר להתעלם מחוק ופעל בניגוד להוראות הכללים הקבועים במצבים שכאלה. השופטים הכניסו עצמם לנעליים של ועדה שסמכויותיה קבועות בחוק גם במקרים שנגד ראש העיר מוגש כתב אישום. מדוע בג"ץ שם עצמו במקום חוק? זו השאלה הגדולה", תוהה רוטמן.