"כולנו בהיערכות לרעש אדמה והוא יתרחש"

יו"ר הועדה הבינמשרדית להיערכות לרעידת אדמה: משרדי הממשלה מרעננים נהלים ותקשורת ביניהם, אין היסטריה ויש היערכות.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ז בחשון תשע"ד

תרגיל רעידת אדמה
תרגיל רעידת אדמה
צילום: פלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס הד"ר אבי שפירא, יו"ר הועדה הבינמשרדית להתמודדות עם רעידות אדמה לחשש הגובר מרעש אדמה גדול לנוכח ארבע הרעידות הקלות אתמול בצפון.

ד"ר שפירא מאשר שאכן על פי ניסיון העבר היו מקרים בהם רעידות אדמה קטנות בישרו על רעש משמעותי מתקרב, אך עם זאת הדבר אינו קבוע והכרחי ובפעמים רבות לא קרה דבר. כיוון שכך "לא ניתן להיות החלטיים ולקבוע שהדבר מרמז על רעידת אדמה חזקה אבל לא יכולים להתעלם מהאפשרות הזו, גם אם היא לא בסבירות גבוהה ולכן צריך להיערך".

על ההיערכות עצמה אומר ד"ר שפירא כי רבות נעשה בעבר והרבה נעשה גם כעת על מנת להיערך ברמה הארגונית ממשלתית ובאחרונה זכור התרגיל שהתקיים לפני כשנה ובחן את היערכות העורף. "כשתהיה רעידת אדמה חזקה יהיו נזקים וכל המעורבים יצטרכו להתארגן. לשם כך בוחנים ומתרגלים את הנהלים, הפקודות, התיאומים והקשר בין הגופים השונים וכו'".

שפירא מציין כי אמנם הדברים נעשו בעבר אך כעת הם זוכים לרענון לנוכח הזעקה העולה מהציבור בעקבות האירועים האחרונים. עם זאת הוא מדגיש כי לא קיימת היסטריה לא בקרב הציבור ובוודאי שלא בקרב ההנהגה והמערכות האחראיות. "כולם במודעות שצריך להיערך כי זה יקרה בסופו של דבר", הוא אומר ומציין כי אמנם היערכות שכזו מתבצעת אך עדיין לא בקצב שבו הוא עצמו היה חפץ ורואה לנכון.

על סוגיית מיגון המבנים מדגיש ד"ר שפירא כי ההתמקדות הממשלתית היא במיגון בתי ספר, בתי חולים ומוסדות דומים, אם כי כאמור עדיין לא בקצב הרצוי לטעמו.

באשר למכשירי ההתראה שפותחו בשנים האחרונות ומעניקים כמה עשרות שניות להיערכות, אומר ד"ר שפירא כי למכשור זה ערך רב בהיותו מבהיר באופן מיידי ונחרץ שאכן מדובר ברעידת אדמה והתזוזה שאותה מרגיש האזרח אינה כאב ראש או רעש חיצוני אחר.

לנו, האזרחים, ממליץ ד"ר שפירא לרענן את הידיעות האישיות באשר לאופן שבו יש לנהוג במקרה של רעידת אדמה, וכדי לקבל את המידע הדרוש לשם כך הוא שולח אותנו לאתר פיקוד העורף שם מרוכז החומר הרלוונטי.