חשד: זייפו אישורים והונו במיליוני שקלים

שלושה תושבי הבירה נעצרו לאחרונה, בחשד כי הנפיקו אישורים פסיכיאטרים פיקטיביים עבור אזרחים שהונו את ביטוח לאומי.

ישי קרוב , י"ט בחשון תשע"ד

שלושה תושבי ירושלים נעצרו לאחרונה בחשד כי במהלך השנתיים האחרונות פעלו כרשת שהונתה את רשויות המדינה.

חוקרי ובלשי היחידה המרכזית של מחוז ירושלים בשיתוף שלוחת ירושלים של היחידה הארצית לחקירות הונאה בביטוח הלאומי עצרו בתחילת החודש את השלושה החשודים בזיוף וסיפוק לצעירים ולבגירים חרדים אישורים, המעידים על נכות נפשית בעבור וועדות רפואיות בביטוח הלאומי לצורך קבלת ביטוח חודשי וכן אישורים לצעירים חרדים המבקשים להתחמק משירות צבאי.

הפרשה החלה בעקבות מידע מודיעיני אשר התקבל ביחידה המרכזית ובעקבות כך, הוקם צוות חקירה משותף ליחידה המרכזית, לביטוח הלאומי ולגורמים שונים בצה"ל.

צוות החקירה המיוחד החל בחקירה סמויה והתחקה אחר עקבותיהם של השלושה. בחקירה הסמויה עלה כי השלושה היו מציעים (מפה לאוזן) לצעירים חרדים להשתחרר משירות צבאי על סעיף נפשי לאחר שיקבלו אישור מפסיכיאטר המאשר כי הם סובלים מנכות נפשית.

תמורת כל אישור קיבלו ראשי הרשת כ-1,500 ש"ח. חברי הרשת היו מפנים את הצעירים לפסיכיאטרים, שהיו מעניקים להם אישורים פיקטיביים אותם היו מציגים בפני רשויות צה"ל.

בנוסף לאישור, קיבלו המשתמטים לכאורה, אישורים לזריקות הרגעה פסיכיאטריות אותן היו אמורים לקבל בהזרקה מהאחיות בקופות החולים.

חברי הרשת היו מחליפים את התרופה הפסיכיאטרית באמפולת 12B, עמה היו ניגשים לאחיות בקופות החולים ולאחר ההזרקה היו מציגים את האישור שניתן מהאחיות בפני שלטונות הצבא, זאת על מנת להשתחרר מהשירות הצבאי.

חברי הרשת הציעו כאמור גם לחרדים בגירים מכל הארץ אישורים פיקטיביים בגין נכות נפשית גם כן מפסיכיאטרים תמורת תשלום חד פעמי אשר נע בין 1,500-50,000 ש"ח.

את האישור מהפסיכיאטרים היו הבגירים מציגים בפני וועדות הביטוח הלאומי ומקבלים אישור לקצבה חודשית הנעה בין 4,500-7,000 ש"ח.מחישוב, שנעשה בביטוח הלאומי עולה כי תשלומים חודשיים אלו היו מגיעים לעשרות מיליוני ש"ח בשנים הקרובות. הכסף אותו קיבלו ראשי הרשת החשודים הולבן על ידם בהשקעות בחברות קש.

אחד מהחשודים הודה בחשדות המיוחסים לו והשניים הנוספים שומרים על זכות השתיקה ומכחישים. בחקירה עולה כי למעלה משישים צעירים ובגירים פנו אל שלושת החשודים במטרה לקבל את האישורים וכמעט כולם מודים בחשדות המיוחסים להם. במהלך החקירה זומנו לחקירה שבעה פסיכיאטרים תושבי העיר ושוחררו בתנאים, כולם הכחישו את המיוחס להם.

מעבר לכך, עלה בחקירה כי חברי הרשת השתמשו בשמה של פסיכיאטרית אשר נפטרה זה מכבר לצורך קבלת אישורים פיקטיביים.

במשטרה מציינים כי החקירה נמשכת וצפויים מעצרים נוספים.