זאב אלקין
זאב אלקין צילום: פלאש 90

בראיון מקיף ונרחב לכתב העת החדש 'ריבונות' פורס סגן שר החוץ, חבר הכנסת זאב אלקין, את משנתו בסוגיית הדרישה לריבונות ישראלית ביהודה ושומרון. כמו כן מתייחס אלקין לזירה ההסברתית הבינלאומית עימה הוא מתמודד בכהונתו כסגן שר החוץ.

לדברי אלקין "מי שמתנגד לשתי מדינות פטור מהצגת פתרון חלופי כי המצב הבסיסי צריך להיות שהשטח הזה שייך לנו. מי שרוצה להוציא אותנו מכאן עליו מוטלת החובה להביא ראיות למה זה רעיון טוב יותר. בינתיים כל הראיות מובילות לכיוון ההפוך".

עם זאת מציג סגן השר אלקין את תפיסתו לפיה יש לפעול להחלה מדורגת של החוק הישראלי על שטחי יהודה ושומרון. "יש לנו מה ללמוד מהפלסטינים, וזו שיטת הסלאמי שבה הם אומרים 'ניקח מה שמוכנים לתת ואז נמשיך לדרוש את כל השאר'. לפחות את אותם אזורים שברור לכולם שיהיו בידינו אנחנו חייבים לספח ולא לחכות לימות המשיח או להסכם קבע".

באשר ליעד ולהתמודדות עם האיום הדמוגרפי ערבי על דמותה וצביונה של מדינת ישראל קובע סגן שר החוץ כי לנוכח הטלטלות במזרח התיכון מוקדם ולא נכון יהיה לקבוע כעת מתווים ברורים ולשרטט מפות ויעדים. "כל עוד המפה לא מתייצבת מחדש לא ניתן לתכנן איך הפלשתינים יבואו לידי ביטוי. כאשר יש רעידת אדמה לא מתחילים לצקת יסודות של בית, אלא מחכים לשעת רגיעה כדי לראות מה פני הקרקע ורק אז לתכנן".

אלקין רואה כיעד את שינוי התנהלותו של הימין הישראלי שעסק עד היום בבנייה ציונית מעשית וזנח את הדיפלומטיה והמדיניות. "הימין השקיע בציונות מעשית, התיישבות לתפארת ביו"ש, פיתוח ירושלים וכו', אבל את הזירה המדינית הוא השאיר לשמאל וזו הייתה שגיאה. אנחנו לא חיים היום במנותק מהעולם ואי אפשר להגיע להישגים בלי להשפיע על העולם כדי לקרב אותו לעמדה שלך".

הראיון המלא יופיע כאמור בגיליון הבכורה של כתב העת המדיני 'ריבונות' שייצא לאור ביום שישי הקרוב, ובו יופיעו מאמרים וראיונות משורת אישים מובילה בהם לצידו של סגן השר אלקין גם דבריהם של שר השיכון אורי אריאל, כלת פרס ישראל הגברת גאולה כהן, מנהלת ערוץ 7 הרבנית שולמית מלמד, חבר ועדת אדמונד לוי השגריר לשעבר והמשפטן הבינלאומי אלן בייקר ואישים נוספים.

'ריבונות' יופץ במאה אלף עותקים ברחבי הארץ, יתורגם לאנגלית ויופץ בקרב מעצבי דעת קהל ומדינאים בארץ ובחו"ל. כתב העת יוצא לאור על ידי תנועת 'נשים בירוק' המבקשת לצעוד בהוצאה זו צעד נוסף בדרך להטמעה רעיונית ומעשית של החלופה הציונית לחזון שתי המדינות שהציג השמאל במשך עשרות שנים וכשל. 

"אנו משיקים את 'ריבונות' כהמשך ישיר לכנסי הענק שיזמנו ונשאו את הקריאה להחלת הריבונות על יהודה ושומרון. בין דפי גיליונות 'ריבונות' נקיים דיון אידיאולוגי ומעשי סביב שאלות עקרוניות ומהותיות באשר לחזונו המדיני של הימין הישראלי: מהי האלטרנטיבה ברת הביצוע לרעיון שתי המדינות? כיצד מתמודדים עם השד הדמוגרפי? האם נכון לגבש ולהוביל רעיון אחד או אולי להעלות כמה מתווים? כיצד יקבל העולם רעיון שאינו תואם אוסלו? ושאלות רבות נוספות שעל אף חשיבותן אין בכוחן להעיב על העיקרון הראשוני והבסיסי ולפיו את הריבונות הישראלית יש להחיל על יהודה ושומרון מסיבה פשוטה – זו הארץ שלנו. עיקרון מנחה זה קודם וראשון לכל ההסברים והצידוקים האמיתיים שיבואו לאחר מכן ומהווה יסוד עבורם", דברי ראשי 'נשים בירוק', יהודית קצובר ונדיה מטר.