ד"ר אלן בייקר
ד"ר אלן בייקר דוד הוכברג
בראיון לגיליון הבכורה של כתב העת 'ריבונות' קובע המשפטן הבינלאומי וחבר ועדת השופט לוי, הד"ר אלן בייקר, כי עיון במשפט הבינלאומי כמו גם בהיסטוריה הקרובה והרחוקה שולל לחלוטין את האפשרות לכנות את יהודה ושומרון שטח כבוש.

"כפי שכתבתי בדו"ח ועדת לוי יחד עם השופט לוי והשופטת שפירא, דעתנו היא שיהודה ושומרון הם לא שטחים כבושים. לביטוי 'כיבוש' יש הגדרה מאוד ברורה במשפט הבינלאומי ובאמנות הבינלאומיות. כיבוש משמעותו מדינה שכובשת ממדינה ריבונית אחרת תוך כדי מלחמה כאשר למדינה הכובשת אין זכויות או דרישות לגבי האדמה והיא כובשת ללא סיבה כשהכוונה היא שבסופו של הסכסוך השטח יוחזר או שיושג הסדר אחר. המציאות אצלנו אינה כזו. השטח נלקח מירדן שלא ישבה שם כריבון אלא סיפחה אותו ב-1951 אחרי מלחמת העצמאות".

ד"ר בייקר מדגיש כי הסיפוח הירדני על השטח בוצע ללא אישור בינלאומי כלשהו ובהתנגדות של כל מדינות ערב, כך שלמעשה מדובר במקרה יחיד במינו בהיסטוריה, מקרה בו השטח לא נלקח מידי ריבון מדיני כלשהו. "נכנסנו לשטח שמצוי בסכסוך, שטח שיש לנו בו זכויות היסטוריות ומשפטיות מימים ימימה, ומכוח מסמכים בינלאומיים כמו הצהרת בלפור, הצהרת סאן רמו, מגילת האו"ם וכתב המנדט שניתן לבריטניה על ידי חבר העמים. כל אלה מלמדים שלעם היהודי תמיד היו זכויות בשטח הזה. משום כך לא מדובר על כיבוש לפי ההגדרות הבינלאומיות אלא מצב מיוחד במינו".

הראיון המלא יופיע כאמור בגיליון הבכורה של כתב העת המדיני 'ריבונות' שייצא לאור ביום שישי הקרוב, ובו יופיעו מאמרים וראיונות משורת אישים מובילה בהם לצידו של סגן השר אלקין גם דבריהם של שר השיכון אורי אריאל, כלת פרס ישראל הגברת גאולה כהן, מנהלת ערוץ 7 הרבנית שולמית מלמד, חבר ועדת אדמונד לוי השגריר לשעבר והמשפטן הבינלאומי אלן בייקר ואישים נוספים.

'ריבונות' יופץ במאה אלף עותקים ברחבי הארץ יתורגם לאנגלית ויופץ בקרב מעצבי דעת קהל ומדינאים בארץ ובחו"ל. כתב העת יוצא לאור על ידי תנועת 'נשים בירוק' המבקשת לצעוד בהוצאה זו צעד נוסף בדרך להטמעה רעיונית ומעשית של החלופה הציונית לחזון שתי המדינות שהציג השמאל במשך עשרות שנים וכשל.

ראשי 'נשים בירוק', יהודית קצובר ונדיה מטר, אומרות: "אנו משיקים את 'ריבונות' כהמשך ישיר לכנסי הענק שיזמנו ונשאו את הקריאה להחלת הריבונות על יהודה ושומרון. בין דפי גיליונות 'ריבונות' נקיים דיון אידיאולוגי ומעשי סביב שאלות עקרוניות ומהותיות באשר לחזונו המדיני של הימין הישראלי: מהי האלטרנטיבה ברת הביצוע לרעיון שתי המדינות? כיצד מתמודדים עם השד הדמוגרפי? האם נכון לגבש ולהוביל רעיון אחד או אולי להעלות כמה מתווים? כיצד יקבל העולם רעיון שאינו תואם אוסלו? ושאלות רבות נוספות שעל אף חשיבותן אין בכוחן להעיב על העיקרון הראשוני והבסיסי ולפיו את הריבונות הישראלית יש להחיל על יהודה ושומרון מסיבה פשוטה – זו הארץ שלנו. עיקרון מנחה זה קודם וראשון לכל ההסברים והצידוקים האמיתיים שיבואו לאחר מכן ומהווה יסוד עבורם".

עוד מוסיפות השתיים וקובעות כי "לימין יש תוכנית מדינית ויש להעמיד אותה לדיון. תוכנית שתי המדינות היא גרועה, מסוכנת ואינה תואמת את המהלך הציוני. עלינו לצאת מהמגננה המתמדת ולהשמיע לעולם את האמת הנצחית לפיה הארץ הזו שייכת לנו. העולם מוכן ונכון לשמוע את הדברים. עלינו להעלות את הדברים על סדר היום הציבורי, התקשורתי והפוליטי כפי שאומרת הגברת גאולה כהן בראיון שהעניקה ל'ריבונות': "צריך להכין את התשתית ויום יום להעלות את הדבר על סדר היום. הפוליטי היא ניצול הזדמנויות. יש שעות שבהן מה שלא היה אפשרי אתמול אפשרי היום. צריך לחפש ולמצוא את הסדק ההיסטורי דרכו ניתן להעלות את הנושא על סדר היום".
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו