ברכת כהנים
ברכת כהנים נתן אפשטיין

מחזה כזה לא רואים בכל יום, או ליתר דיוק בכל לילה.

בשעה 5:00 לפנות בוקר התכנסו קרוב ל 200 איש מכל רחבי הארץ כדי לעלות על האוטובסים שיכניסו אותם לבית הכנסת העתיק שנמצא בלב העיירה הערבית סמוע שבדרום הר חברון, המרחיקים שבהם מאיזור חיפה, יצאו עוד בשעות הלילה המוקדמות על מנת להגיע בזמן, אחרים העדיפו לעשות את הלילה כבר בסוסיא על מנת להגיע בזמן.

גיוון האוכלוסיה צבעוני ויוצא דופן, דתיים וחילונים, חרדים, נשים, גברים, צעירים ומבוגרים, אקדמאים בכירים ושוחרי ידע, חלקם באו להתפלל בבית הכנסת, חלקם באו לחזות בפלא הארכיאולוגי הזה, ורבים מהם לשני הדברים גם יחד. רב המאחד על המפריד, אין פוליטיקה ואין חילוקי דעות, אהבה פשוטה של הארץ שזורמת בדמו של כל אחד ואחת מהמשתתפים.

את הסיור המיוחד הזה ארגנו בכוחות משותפים "עמיתים לטיולים" "וטיולי דוד ואחיקם" אשר במשך שנים כבר מארגנים סיורים כאלו ללא עלות ברחבי יהודה ושומרון, בתיאום מלא עם צהל וכוחות הביטחון, ללא שום שכר תמורה .

בית הכנסת העתיק נמצא בדרום הר חברון, בעיירה סמוע שמשמרת את השם של העיר העברית "אשתמוע" הלא היא בנחלת שבט יהודה, בית הכנסת נבנה בתקופה הביזנטית לפני כ 1400 שנה והוא מהגדולים והמפוארים  בין 5 בתי הכנסת העתיקים של הר חברון, קירותיו העבים שבין -2-3.5 מטר עזרו לו לשרוד את כל השנים ואת רעידות האדמה שפקדו את הארץ כמה פעמים לאורך ההיסטוריה, בבית הכנסת נמצאו כתובות ומשקופי מנורות המפוזרים במוזיאונים השונים בארץ.

ממצא מרתק וייחודי לאתר זה הינו מטמון כסף שנמצא באחד החדרים במרחב בית הכנסת אשר על פי החוקרים זהו המטמון שנתן דוד לאנשי אשתמוע על כך שהגנו עליו בברחו מפני שאול.

בעמיתים לטיולים ובטיולי דוד ואחיקם מספרים על שיתוף פעולה מלא עם צה"ל, ואף קבלת כתף חמה ממפקד החטיבה אל"מ אבי בלוט, על אף שסיור כזה דורש התארגנות רבה מצד הצבא של כוחות מיוחדים וכוחות סדירים על מנת לאבטח את הכניסה הזו. לאבטחת הסיור היו שותפים גדוד דוכיפת של חטיבת כפיר, כוחות מג"ב, ומפקדים בכירים בשטח.

לאחר התפילה שמעו את הדרכתם המצויינת של ד"ר יצחק ספיר ואריה קליין.

בתוך דבריהם שמעו על כך שתושביה הוותיקים של סמוע הם די בוודאות צאצאיהם של היהודים שחיו כאן במשך כל התקופות עד שנאלצו להתאסלם לפני פחות מ 200 שנה, על אף העובדה המטלטלת הזו ראינו בכל זאת על קירות בית הכנסת צלבי קרס, וכן כתובת של החמאס באחד מקירות בית הכנסת.

אכן ביקור של יהודים במקום מקים את האבנים לתחיה, ומחזיר אותם לימים בהם התפללו שם היהודים מידי יום ביומו.וזה רק סיפורו של אחד מהחמישה. בהמשך היה ביקור גם בבית הכנסת העתיק בסוסיא.