סגן שר הדתות:
סנקציות על רבנים שיערכו חופות פרטיות

סגן השר לשירותי דת, הרב אלי בן דהן, מקדם הצעת חוק שתטיל סנקציות פליליות על רבנים שיערכו נישואין פרטיים.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ד בחשון תשע"ד

סנקציות על רבנים שיערכו חופות פרטיות-ערוץ 7
חופה. אילוסטרציה
פלאש 90

סגן השר לשירותי דת, הרב אלי בן דהן, מקדם הצעת חוק שתטיל סנקציות פליליות על רבנים שיערכו נישואין פרטיים.

על פי הצעת החוק, עורכי נישואים וקידושים ללא דיווח לרבנות הראשית ומכין הצעת חוק שתאפשר לכלוא לשנתיים את מי שיעברו עליו.

הצעת החוק באה לאחר שסגן השר בן דהן נתקל במהלך השנים האחרונות במאות מקרים בהם רבנים שעורכים חופות וגירושים מבלי שהם מדווחים במערכת הרישום לנישואין הממלכתית, גורמים למצבים של עוגמת נפש לנשים רבות. כך למשל, גברים המסרבים לתת גט לנשותיהם מצליחים להינשא שוב בעודם נשואים למסורבות הגט וזאת משום שאין רישום מסודר ברבנות על נישואיהם, כאשר הם נישאים בנישואים פרטיים.

סגן השר סיפר כי לפני מספר חודשים התקשר אב שבור של אישה שנותרה מסורבת גט ובעלה הצליח להינשא לאישה נוספת בנישואים פרטיים. גם נציגי המועצה הדתית, שהגיעו אל אולם החתונות לא הצליחו למנוע בעד הרב המחתן לחתן את הזוג ונענו כי החוק אינו מעניין אותו אלא רק ההלכה היהודית.

לפיכך הורה בן דהן  להכין הצעת חוק בנושא הסדרת סמכות עורכי החופה וקידושין, שתטיל סנקציות פליליות על כל העוסקים בנושא בלא הסמכה.

הרב אלי בן דהן אמר כי "מצב שבו עורכי חופות וקידושין אינם נותנים את הדין, מותיר נשים רבות במצב ללא מוצא שלא מאפשר להן לפתוח פרק חדש בחייהן, זאת בשונה מהבעל שנישא בשנית בניגוד לחוק ומותיר את האישה נשואה ללא יכולת להתחתן. אני מקווה שהטלת סנקציות פליליות על עורכי החופות יגרום להם לחשוב פעמיים לפני עריכת החופה."