הכירו: האטלס הדיגיטלי העברי הראשון

הקץ לסחיבת אטלסים כבדים על הגב: אטלס ממוחשב ראשון מסוגו בשפה העברית, יוצא לאור ומיועד במיוחד לבתיה"ס היסודיים וחטיבות הביניים.

אורלי הררי - ערוץ 7 , כ"ה בחשון תשע"ד

אטלס ממוחשב ראשון מסוגו בשפה העברית, יוצא לשימוש ומיועד במיוחד לתלמידי בית הספר היסודי וחטיבת הביניים. 

את היוזמה להפקת האטלס, המאפשר גישה נוחה למבחר גדול של מפות בנושאים שונים, יזם המרכז לגיאוגרפיה חישובית באוניברסיטה העברית בשיתוף המרכז לטכנולוגיה חינוכית (מטח).

האטלס הוא פיתוח ייחודי המתבסס על תשתיות המיפוי של חברת גוגל. המידע הנשמר בבסיס נתונים של חברת מיקרוסופט, פותח במשך למעלה משנה והוא עובר מעת לעת עידכונים והרחבות של תחומי הידע המוצגים בו.

האטלס הדיגיטלי מותאם לתוכנית הלימודים בגיאוגרפיה של תלמידי בית הספר היסודי וחטיבת הביניים, בעל ממשק ידידותי למשתמש ומתעדכן בקביעות על מנת להעניק את המידע הרלוונטי ביותר למשתמשים. האטלס מלווה בפעילויות אינטראקטיביות המותאמות לתוכנית הלימודים ומאפשרות לתלמידים לתרגל מיומנויות של קריאת מפה באופן מעניין ופשוט.

"עולם הספרים עובר בשנים אחרונות לגרסאות דיגיטליות, ולא רצינו להישאר מאחור." אומר פרופ' דניאל פלזנשטיין, ראש המרכז לגיאוגרפיה חישובית באוניברסיטה העברית. "המטרה שלנו הייתה להנגיש ידע גיאוגרפי לתלמידים ולציבור הרחב באמצעות ממשק נוח וידידותי למשתמש. כמו כן, אנחנו כל הזמן מוסיפים שכבות חדשות של מידע לאטלס, מה שמשאיר אותו עדכני ורלוונטי" עוד מוסיף פרופ' פלזנשטיין כי "העובדה שהנתונים הינם דיגיטליים מאפשרת עדכון יחסית מהיר של המפות בהשוואה לפרק הזמן שהיה נדרש בעבר להכנת מפה מודפסת או הוצאת גרסה חדשה של האטלס".

"יתרונו של האטלס בכך שהוא מעודד למידת חקר. המידע העולה מן האטלס ומן הגרפים הרבים המופיעים בו מעורר את התלמידים לשאול שאלות ולחקור תופעות ותהליכים המתרחשים כיום בעולם", מסבירה איריס שילוני ממטח. "האטלס נכנס לשימוש במספר בתי ספר כבר השנה וצפוי להימכר לבתי הספר נוספים במסגרת ילקוט הספרים של מטח".

כל המפות מעובדות ומעוצבות ע"י צוות הפיתוח של הפרויקט מהמרכז לגיאוגרפיה חישובית: עדי בן נון (ריכוז הפרוייקט), טלי אבירם (תכנות), תמר סופר (קרטוגרפיה), רותי הררי-קרמר (גיאו-אינפורמטיקה)  ודיאן מילר (עיצוב) .