ברכה דורש: להנציח את טבח כפר קאסם

הכנסת דחתה ברוב של 48 מתנגדים את הצעת החוק של מוחמד ברכה הקוראת להנציח את זכרם של קורבנות הטבח בכפר קאסם.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , כ"ו בחשון תשע"ד

הכנסת דחתה בצהריים (רביעי) את הצעת החוק של חבר הכנסת מוחמד ברכה להנציח את זכרם של קורבנות הטבח בכפר קאסם.

חברי הכנסת הערבים דרשו מממשלת ישראל להכיר באחריות המדינה לטבח בכפר קאסם שהתרחש באוקטובר 1956 ובו נורו למוות 47 מתושבי הכפר, בהם נשים וילדים, בידי חיילי משמר הגבול.

בינואר 1957 הועמדו לדין 11 חיילים וקצינים שהיו מעורבים בטבח. שמונה מהנאשמים הורשעו ונדונו לתקופות מאסר ממושכות אך אף אחד מהם לא ריצה את מלוא תקופת מאסרו. כעבור שנה אחת בלבד זכו אחרוני המורשעים בחנינה מנשיא המדינה, יצחק בן צבי, והשתחררו ממאסרם.

על פי ההצעה של ברכה, שכבר עלתה בעבר, אוצר המדינה יתקצב את העמותה להנצחת זכר קורבנות הטבח כדי שיובאו לקחיו לידיעת הציבור הרחב.

ברכה דרש בהצעת החוק כי משרד החינוך, בתוכניות הלימודים, יחייב הקדשת שעת מחנך ביום ציון הטבח לצורך להפקת הלקחים ממנו, בכל בתי הספר במדינה.

סגן שר החינוך, ח"כ אבי וורצמן השיב להצעת החוק ואמר כי הצעת החוק נדונה בוועדת שרים לענייני חקיקה ונדחתה. הוא אמר עוד כי תכניות לבית הספר אינן יכולות להיקבע בחקיקה מאחר ושר החינוך הוא המוסמך לאשר תכניות לימוד על פי הצעת המועצה הפדגוגית. עוד אמר כי גם מאורעות תרפ"ט אינם מצוינים ביום מיוחד. הוא הציע לח"כ ברכה להציע את קיום היום המיוחד למזכירות הפדגוגית.

20 ח"כים תמכו בהצעה בקריאה טרומית ו- 48 התנגדו לה. ח"כ אחד נמנע.