שחרור מחבלים - אפילו לא עבור גופות חיילים

בספר חדש העוסק בנושא האתיקה הצבאית על פי ההלכה, דנים העורכים בשאלה האם הקוד של צה"ל אכן אתי והאם וכיצד ניתן לשחרר מחבלים.

ישי קרוב , כ"ו בחשון תשע"ד

שחרור מחבלים - אפילו לא עבור גופות חיילים-ערוץ 7
חיילים באימון
צילום: פלאש 90

אתיקה צבאית יהודית
הרב עדו רכניץ והרב אלעזר גולדשטיין
הוצאת 'ידיעות ספרים' ומכון 'משפטי ארץ' - עפרה, 255 עמ'.

בימים אלו נושא שחרור המחבלים מהכלא הישראלי נמצא במרכז הדיון הציבורי.

הויכוח בנושא זה הוא סימפטום אחד בתוך נושא רחב - האתיקה היהודית.

בספר חדש 'אתיקה צבאית יהודית' בהוצאת 'ידיעות ספרים' ומכון 'משפטי ארץ' בעפרה, נידונות לעומק סוגיות רבות בעניין האתיקה הצבאית והדרך בה על החייל לנהוג.

בין הנושאים הנידונים בספר שזכה בפרס הרב שאול ישראלי ליצירה תורנית לשנת תשע"ג, ניתן למצוא את הערבות ההדדית בין החיילים, טוהר הנשק, אומץ וגבורה, התנהגות בשעת לחימה, כמה היחיד צריך להקריב עצמו למען הכלל וכמה הכלל ערב ליחיד.

המאמרים בספר מתמודדים, בין השאר, גם עם מסמך 'הקוד האתי' אותו חיבר לפני מספר שנים פרופ' אסא כשר. לא תמיד ערכי התורה הולכים בד בבד עם הקוד של כשר. לדוגמא, מתי חייל נדרש להקריב את חייו עבור יהודים אחרים? על פי הקוד האתי של פרופ' כשר אין הבדל בין מצב לחימה לבין אירוע חירום אזרחי כגון שריפה. לעומת זאת, על פי התורה אין דומה מצב חירום אזרחי למלחמה צבאית.

גם בסוגיית פדיון שבויים מציב הספר עמדה הלכתית שאינה תואמת לחלוטין לעקרונות ולמעשים בפועל של מדינת ישראל.

מסקנת המאמר העוסק בנושא זה היא כי שחרור שבויי צה"ל אמנם היא מצווה מהחשובות שבתורה אך לא בכל מחיר. כחלק ממסקנה זו מודגש כי אין לשחרר מחבלים תמורת פדיון גופות חללי צה"ל וכן אין לסכן חיי חיילים לצורך זה, זאת משום שעסקה כזו או מבצע צבאי יתנו דחיפה למחבלים להמשיך ולהכות בנו ואף מעשה שכזה יציג אותם כמנצחים.

גם בנוגע לנוהל חניבעל מביאים העורכים את עמדת התורה ואת הבעיה בנוהל זה לפיו במידה ונתקלים ח"ו בחטיפת חייל יש לסכל חטיפה זו באמצעות ירי והריגת המחבלים וגם במחיר הריגת החייל עצמו.

בתוך המאמרים שזורים סיפורים על גיבורי צה"ל ועל תעודות או צל"ש שקיבלו על מעשיהם. סיפורים אלו מורידים למעשה את הנושא הנידון בפרק.

הספר כולו מלבן כל סוגיה לעומק עם מקורות נרחבים מגוונים ועם זאת בצורה בהירה המתאימה לכל אחד ואחד והנאה גדולה לקרוא בספר זה העוסק בנושא כה חשוב והכל מבחינה תורנית, כיאה למדינה יהודית.